Reklama

Jak przyspieszyć komputer? Najlepsze triki i sposoby

2. Odinstaluj zbędne programy

Usuwając zbędne, nieużywane programy zwolnisz miejsce na dysku i tym samym przyspieszysz swój komputer. Jest to szczególnie istotne, jeśli wolnego miejsca na dysku jest niewiele - warto, aby zawsze był na nim spory zapas, inaczej możemy wyraźnie odczuć spowolnienie urządzenia (w przypadku, kiedy na danym dysku znajduje się system operacyjny).

Reklama

Usuwanie programów nie należy do skomplikowanych. Wystarczy wejść w Ustawienia komputera, następnie do zakładki Aplikacje, kliknąć na aplikację na liście, której chcemy się pozbyć i kliknąć Odinstaluj. Jeśli nie wiesz, do czego jakaś aplikacja służy, to dla bezpieczeństwa przed jej odinstalowaniem sprawdź w Internecie, czym ona jest - może się okazać, że jest to na przykład jakiś ważny sterownik.

Jeśli zależy nam na szybszym, wygodniejszym i dokładniejszym (przy zwykłym odinstalowywaniu niekiedy programy pozostawiają po sobie jakieś pozostałości na dysku) usuwaniu programów, zawsze możemy skorzystać z zewnętrznego narzędzia, takiego, jak choćby Revo Uninstaller.

3. Wykonaj dogłębny skan komputera i rozwiąż ewentualne problemy

Większość programów antywirusowych przeprowadza skany co jakiś czas automatycznie, ale w przypadku, kiedy komputer “zamula", warto mimo wszystko wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać ręczny, dogłębny skan urządzenia. Jeśli zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, należy przenieść je do kwarantanny lub usunąć, ponieważ wszelkiego rodzaju wirusy i szkodliwe programy z oczywistego względu mogą spowalniać działanie komputera.

Musimy być przy tym świadomi faktu, że to, że antywirus nic nie wykrył, nie oznacza, że na pewno nic nie ma. Dużo tutaj zależy od jakości naszego antywirusa, a także tego, czy mamy do czynienia z prymitywnym szkodliwym oprogramowaniem, czy czymś bardziej wyrafinowanym.

Jeśli nie stać nas na płatnego antywirusa, to już nawet wśród darmowych można znaleźć kilka ciekawych opcji, a i wbudowany Windows Defender radzi sobie obecnie znacznie lepiej niż kiedyś. Warto jednak mimo wszystko pomyśleć o zainwestowaniu w płatne oprogramowanie, jeśli możemy sobie na to pozwolić.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje