Reklama

Jak mądrze kupić notebooka

Zastanawiasz się nad kupnem notebooka? Zanim pójdziesz do sklepu, przeczytaj nasz poradnik.

Reklama

Postanowiliśmy przygotować poradnik kupującego. Na co zwrócić szczególną uwagę, a co nie ma znaczenia? Czy można zwiększyć czas działania laptopa na bateriach? Jak zadbać o matrycę? Te i inne pytania nie pozostaną już bez odpowiedzi.

Reklama

Wchodzimy do sklepu, widzimy mnóstwo komputerów przenośnych i zastanawiamy się, który model sprosta naszym wymaganiom. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest wielkość laptopa, zaraz potem matryca i klawiatura. Zacznijmy nasze oględziny.

Matryca LCD

Panel ciekłokrystaliczny jest najistotniejszym elementem notebooka. To na nim będziemy oglądać efekty naszej pracy czy postępy w grach wideo. Matryca komputera przenośnego stanowi jednocześnie najdroższą i najbardziej delikatną część laptopa - w razie uszkodzenia, czeka nas wydatek rzędu połowy wartości urządzenia. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się parametrom ekranu.

Wielkość panelu LCD to pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę. Musimy wiedzieć, że ilość cali nie tylko wpływa na to, co i w jakich ilościach widzimy na ekranie, ale też znacząco decyduje o całkowitym rozmiarze komputera. Tutaj należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często zamierzasz zabierać laptopa w podróż? Jeśli zdarza nam się pracować poza domem lub miejscem pracy przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, rozsądnym rozwiązaniem jest zakup komputera wyposażonego w matrycę od 13 do 15,4 cali. Dzięki takim gabarytom, uda nam się wygodnie przenosić sprzęt i, co ważniejsze - pracować nań podczas jazdy autobusem, pociągiem itp. Stanowczo odradzamy zakup notebooka z ekranem o przekątnej mniejszej niż 13 cali - panoramiczne proporcje w przypadku małych ekranów zamiast pomagać, przeszkadzają i utrudniają pracę, zmuszając np. do częstszego przewijania stron WWW etc.

Dla osób, które uwielbiają kino, dobrym wyborem będzie komputer z matrycą 15,4". Taka wielkość ekranu w zupełności wystarczy do obejrzenia filmu oraz do sporadycznego pogrania w gry. Jeśli jednak zamierzamy często używać naszego laptopa do gier, można pokusić się o zakup wydajniejszej maszyny z ekranem od 17 do 20 cali. Wtedy jednak stajemy się najczęściej posiadaczem komputera typu DTR (desktop replacement), który wydajnością i wyposażeniem dorównuje pecetom. Ponadto, notebooki posiadające tak duże matryce nie tylko wyróżnia duża waga i wymiary, ale też cena, która także zaczyna się od "naj...". Tego rodzaju komputery nie nadają się dla osób podróżujących - można je przenosić, ale ze względu na swoją wagę i wielkość przeznaczone są raczej do całkowitych przeprowadzek, aniżeli wypadu na weekend do znajomych.

Ostrożność nie zaszkodzi

Bardzo ważną cechą matryc stosowanych w laptopach są górne części obudowy, które wykonane są ze stopów metali lekkich. Możemy je znaleźć najczęściej w tańszych modelach. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej sztywności pokrywy, co wpływa też na ochronę urządzenia. Swoim kształtem przypominają one podłużne, poprzeczne lub zbiegające się centralnie tzw. żebra wybrzuszenia , które bardzo utrudniają wyginanie się obudowy od panelu i podobnie jak wspomniane już wcześniej rozwiązanie - zapobiegają uszkodzeniom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje