Intel wprowadza serię procesorów Intel Xeon 7500

Intel wprowadza najszybszy procesor do zastosowań korporacyjnych i wysokowydajnego przetwarzania danych - Intel Xeon 7500.

Nowe procesory Intel Xeon, które mogą działać w konfiguracjach zawierających od dwóch do 256 procesorów na serwer, w czołowych korporacyjnych testach wydajnościowych osiągają średnio trzykrotnie lepsze wyniki niż istniejąca seria Xeon 7400 i są wyposażone w ponad 20 nowych funkcji niezawodnościowych.

Dwadzieścia starych serwerów na jeden nowy

Skalowalna wydajność, zaawansowana niezawodność i niski łączny koszt użytkowania serii Xeon 7500 przyspieszą migrację z systemów zamkniętych na standardowe serwery oparte na procesorach firmy Intel. Te nowe możliwości pozwalają menedżerom IT skonsolidować nawet 20 starszych, jednordzeniowych, czteroukładowych serwerów w jeden serwer wyposażony w procesor Intel Xeon 7500 przy zachowaniu tego samego poziomu wydajności. Jednocześnie pozwolą osiągnąć nawet 92-procentowe zmniejszenie kosztów energii i zwrot inwestycji w ciągu roku ze względu na ograniczone koszty zasilania, chłodzenia i licencjowania.

Reklama

- Xeon 7500 wprowadza na masowy rynek rozwiązania znane z systemów o znaczeniu krytycznym, oferując największy skok wydajności, skalowalności i niezawodności w historii firmy Intel ? powiedział Kirk Skaugen, wiceprezes Intel Architecture Group i dyrektor generalny Intel Data Center Group. ? Ta kombinacja pozwoli użytkownikom osiągnąć nowy poziom produktywności i przyspieszy proces odchodzenia od starszych, zamkniętych architektur. Demokratyzujemy przetwarzanie danych klasy wyższej.

Nowe standardy niezawodności i skalowalności

Nowe procesory z serii Intel Xeon 7500 są pierwszymi jednostkami wyposażonymi w funkcję Machine Check Architecture (MCA) Recovery, dzięki której współpracują z systemem operacyjnym i menedżerem maszyn wirtualnych, aby usunąć skutki krytycznych błędów systemu. Mechanizm ten był dotychczas dostępny tylko w rodzinie Intel Itanium i procesorach RISC.

Seria Xeon 7500 oferuje skalowalność za sprawą modularnych elementów konstrukcyjnych połączonych magistralą Intel QuickPath (QPI). QPI umożliwia budowanie ekonomicznych i skalowalnych serwerów ośmioprocesorowych, które nie wymagają wyspecjalizowanych kontrolerów firm trzecich do "sklejenia" systemu w całość.

Intel współpracuje też z producentami systemów nad rozwiązaniami "ultraskalowymi" ? 16-procesorowymi przeznaczonymi dla przedsiębiorstw i nawet 256-procesorowymi z obsługą 16 terabajtów pamięci (jeden terabajt to tysiąc gigabajtów) przeznaczonymi do "superwęzłów" HPC (high- performance computing), wykonujących aplikacje, które wymagają wysokiej przepustowości, takie jak analiza finansowa, prognozy pogody i sekwencjonowanie genomów.

Rekordowa wydajność

Seria Intel Xeon 7500 reprezentuje największy skok wydajności w historii rodziny procesorów Xeon. Nowe układy okazały się średnio trzykrotnie szybsze w szerokiej gamie testów i ustanowiły ponad 20 nowych rekordów świata, osiągając doskonałe wyniki w systemach takich producentów, jak Cisco, Dell, Fujitsu, IBM, NEC i SGI.

Wirtualizacja na dużą skalę

Seria Xeon 7500 uwzględnia nasilający się trend wirtualizowania dużych, krytycznych obciążeń roboczych w takich zastosowaniach, jak planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Oferując ponad ośmiokrotnie większą przepustowość pamięci niż seria Xeon 7400 i czterokrotnie większą ilość pamięci z 16 modułami na jeden procesor, procesory Xeon 7500 mogą obsłużyć terabajt (tysiąc gigabajtów) pamięci w przypadku platformy czterogniazdowej.

Technologie Intel Virtualization, które obejmują nowe możliwości wirtualizacji wejścia-wyjścia oraz mechanizm Intel Virtualization Technology (VT) FlexMigration, umożliwiają migrację maszyn wirtualnych między wszystkimi platformami opartymi na mikroarchitekturze Core, gwarantując ochronę inwestycji administratorom, którzy chcą wykorzystać pulę zwirtualizowanych systemów do przełączania awaryjnego, usuwania skutków awarii, równoważenia obciążenia oraz optymalizowania konserwacji i przestojów serwerów.

Serwery dwuukładowe i zoptymalizowane pod względem kosztów

Nowe, rozszerzalne platformy dwuukładowe obsługujące dużą ilość pamięci, oparte na procesorach Intel Xeon 7500, nadają się do pamięciochłonnych baz danych oraz środowisk wirtualizacji. Procesory z serii Intel Xeon 7500 są dostępne w wersjach cztero-, sześcio- i ośmiordzeniowych z liczbą wątków podwojoną za sprawą technologii Intel Hyper-Threading. Seria Intel Xeon 6500 to tańsze rozwiązanie do dwuukładowych serwerów z dużymi wymaganiami pamięciowymi.

Seria Intel Xeon 7500 oferuje do ośmiu zintegrowanych rdzeni i szesnastu wątków i skaluje się do 32 rdzeni oraz 64 wątków w platformach czteroukładowych albo do 62 rdzeni i 128 wątków w platformach ośmioukładowych. Osiąga częstotliwość taktowania 2,66 GHz i jest dostępna z 24 MB pamięci Intel Smart Cache, czterema łączami Intel QPI oraz technologią Intel Turbo Boost. Współczynniki Thermal Design Point (TDP) wynoszą od 95 do 130 watów.

Procesor Intel Xeon X7560 z ośmioma rdzeniami i 24 MB pamięci podręcznej zbudowano z myślą o najbardziej wymagających, krytycznych, równoległych obciążeniach roboczych, natomiast Intel Xeon X7542 to sześciordzeniowa wersja zoptymalizowana częstotliwościowo (z taktowaniem 2,66 GHz) przeznaczona do superwęzłów HPC w zastosowaniach naukowych i finansowych.

Innowacyjne, modularne skalowanie procesora Xeon 7500 w połączeniu z chipsetem Intel 7500 i skalowalnymi buforami pamięci Intel 7500 umożliwia konstruowanie unikatowych systemów OEM i oferuje liczne opcje gniazd, pamięci oraz wejścia-wyjścia oraz szereg funkcji niezawodnościowych, które dotychczas nie były dostępne na masowym rynku serwerowym. Wśród dostawców oprogramowania korporacyjnego wspierającego platformy oparte na procesorach Intel Xeon 7500 znajdują się Citrix, IBM, Microsoft, Novell, Oracle, Red Hat, SAP AG and VMware.

Ceny nowych procesorów Intel Xeon z serii 7500 i 6500 wynoszą od 744 do 3692 dol. w partiach po 1000 sztuk.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: Procesor | Intel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy