Gra w walce z rakiem

Jeden z developerów Lucas Arts pomógł w realizacji marzenia chłopca chorego na białaczkę - wspólnie stworzyli grę, która wyjaśnia chorym na raka dzieciom zasady walki z chorobą. Gra jest udostępniana bezpłatnie w Internecie. 9-letni Ben Duskin od 5-go roku życia zmaga się z białaczką. Przed rozpoczęciem kuracji lekarz zasugerował matce chłopca, aby w jakiś sposób pokazać mu mechanizm leczenia, co pozwoliłoby Benowi lepiej znieść cierpienia podczas kuracji. Pani Duskin próbowała wyjaśnić synowi terapię powołując się na klasyczną grę "Pac Man" i opowiadając o niszczeniu komórek raka. Tak właśnie Ben wpadł na pomysł stworzenia własnej gry, która pomogłaby mu lepiej zrozumieć swoją sytuację.

Rodzice chłopca zgłosili pomysł do organizacji charytatywnej z San Francisco, która specjalizuje się w spełnianiu życzeń chorych dzieci. Realizacja pomysłu Bena wydawała się mało realna do chwili, gdy o pomyśle dowiedział się Eric Johnston - programista z LucasArts. Johnston przez kilka miesięcy wspólnie z Benem pracował nad grą. Tak powstało "Ben's Game".

Reklama

W grze mały chłopiec porusza się na desce i walczy ze zmutowanymi komórkami. Napotykane potwory przedstawiają problemy, z jakimi boryka się dziecko podczas chemioterapii - gorączkę, krwotoki, wypadanie włosów. Te spotkania negatywnie wpływają na formę bohatera. Gracz zostaje przez nie osłabiony, ale nie może zginąć - ostatecznie zawsze wygrywa. Pisząc program Johnston uwzględniał wszystkie uwagi Bena.

"Wiedział jakie atrybuty ma posiadać gracz - zdrowie ze szpitala, amunicję z apteki i nastrój, który wynosi z domu" - opowiada o pracach nad grą Johnston. Gra jest na tyle prosta, by mogli w nią grać nawet najmłodsi. Ben jest przekonany, że gra może pomóc dzieciom, które znalazły się w takiej sytuacji jak on.

"Po prostu chciałem, żeby dowiedzieli się co z ich ciałem robią lekarstwa i jak to pomaga" - mówi Ben. "I mam nadzieję, że nauczą się nie poddawać i walczyć, bo bez tego nie będzie lepiej".

Gra jest udostępniana bezpłatnie w internecie. Choć wciąż znajduje się w fazie testów, została już pobrana ponad 35 tys. razy. W trakcie jej powstawania, Ben pozytywnie zakończył terapię!

Opisaną grę można pobrać stąd (plik ZIP liczy 4,2 MB. Dostępna jest wersja beta4.

(źródło: Web Express, http://news.di.com.pl/, opr: kg)

Dowiedz się więcej na temat: pomysł

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje