Reklama

Firefox sterowany za pomocą głosu

Komendy głosowe dla oprogramowania powoli stają się rzeczywistością. Można z nich korzystać chociażby w Firefoksie. Wystarczy zainstalować dodatek Firesay. Pozwala on na przeglądanie stron za pomocą komend głosowych.

Program ma wady i zalety innych tego typu rozwiązań, wśród których znajduje się między innymi mała precyzja. Obsługuje jednak wiele popularnych serwisów (pełna lista tutaj). Po instalacji w przeglądarce powinien pojawić się przycisk w kształcie pomarańczowego mikrofonu. Kliknięcie go otwiera panel konfiguracji, w którym można zmienić domyślne ustawienia dodatku.

Reklama

Uruchomienie go przenosi użytkownika do kontroli Rozpoznawania mowy w Windows. Opcja nie jest zaimplementowana w języku polskim. Żeby z niej korzystać, należy zmienić region i rozkład klawiatury na angielski.

Następnie trzeba uruchomić rozpoznawanie mowy i wyregulować mikrofon. Od tego momentu Firefoksem da się sterować głosem. Dodatek obsługuje większość popularnych komend przeglądarki oraz część ważnych stron, posiada własne wbudowane polecenia typu Go to Facebook (otwierające oczywiście Facebooka), pozwala też np. otwierać głosem nowe karty.

Niestety Firesay ma także wady. Oparcie go na wbudowanych w Windows technikach rozpoznawania mowy wymusza na użytkowniku używanie języka angielskiego i nienaganną dykcję.

Przemysław Muszyński

vbeta

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: mowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje