Reklama

Eee PC - kolejny supertani laptop

Kolejny model supertaniego laptopa zostanie stworzony przez Intela w partnerstwie z Asustekiem. W przeciwieństwie do laptopów OLPC oraz Classmate (również produkowanych przez Intela), nowy model taniego komputera trafi na rynek masowy.

Reklama

Laptop o nazwie Eee PC został zaprezentowany na targach Computex na Tajwanie. Będzie on już trzecim tanim komputerem adresowanym do użytkowników w krajach rozwijających się (nie licząc laptopa za 10 USD, który wydaje się być najdalszy od realizacji).

Reklama

Cena urządzenia może oscylować w granicach od 199 do 299 USD. Jeśli uda się ją zbliżyć do poziomu 200 USD, to trzeba przyznać, że Eee nie będzie wiele droższy od OLPC, który w ostatnim czasie zdrożał do blisko 180 USD.

Eee PC posiada ekran o przekątnej 7 cali i jest wyposażony procesor Intela z niższej półki, choć nie podano o jaki model chodzi. Komputer waży 0,89 kg, ma pamięć flash oraz możliwość bezprzewodowego łączenia się z siecią. Wyglądem nie różni się on szczególnie od standardowego laptopa, poza tym że jest wyraźnie mniejszy.

Opisywany model od stworzonych już wcześniej tanich laptopów odróżnia to, że nie będzie on sprzedawany poprzez umowy z rządami uboższych państw. Zamiast tego, pojawi się na rynku masowym poprzez standardowe kanały sprzedaży. Maszyny Eee mogą zadebiutować jeszcze w czasie wakacji - do końca roku Asustek planuje sprzedać 200 tys. takich urządzeń.

Nicholas Negroponte - pomysłodawca pierwszego taniego laptopa dla krajów rozwijających się - uważa, że podobne inicjatywy są przede wszystkim próbą podkopania jego projektu. Przedstawiciele Intela uważają, że na rynku tanich laptopów jest miejsce dla wielu dostawców. Rzecznik Intela, George Alfs, stwierdził w wypowiedzi dla BBC, że jego firma spodziewa się sprzedaży setek milionów takich maszyn. Na konferencji mającej miejsce podczas Computex, Sean Maloney z firmy Intel powiedział, że Eee PC to po prostu kolejne rozwiązanie tego samego problemu.

Dowiedz się więcej na temat: laptop

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje