Coraz więcej Pań w branży IT

Jak podaje firma Vizuri, w ostatnim czasie uwidacznia się gwałtowny wzrost obecności kobiet wśród testerów oprogramowania, czyli w segmencie zdominowanym dotychczas raczej przez mężczyzn.Jeżeli panie utrzymają obecne tempo "podboju" branży, to do 2006r. będą one stanowić prawie trzy czwarte wszystkich zatrudnionych na stanowisku testera osób.

Jeszcze pięć lat temu odsetek przedstawiciele płci pięknej wśród testerów IT wynosił zaledwie 5%, obecnie jest to już 6 razy więcej. Patrząc na całość zatrudnienia w sektorze IT, kobiety stanowią prawie jedną czwartą wszystkich pracowników.

Reklama

Tak gwałtowny wzrost liczby pań zatrudnionych jako testerki oprogramowania jest o tyle zaskakujący, że zajęcie to należy do obszaru uznawanego za jeden z najbardziej "technicznych" i dotychczas kojarzonego głównie z mężczyznami. "Przez długi czas sektor był zdominowany przez panów, głównie z powodu kwalifikacji technicznych" - powiedział Paul Dixon, dyrektor Vizuri.

Okazuje się jednak, że obecnie coraz więcej kobiet posiada wymagane umiejętności, a stanowisko testera oprogramowania stawia przed nimi interesujące wyzwania, jak również oznacza wyższe zarobki. Z badania Vizuri wynika także, że czynnikiem przyciągającym kobiety do pracy jako tester jest szybka możliwość awansu.

(4D)

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje