Co najczęściej psuje się w komputerach

Komputer nie chce się włączyć, notebook działa zbyt wolno, system się wiesza? Wyliczamy, co najczęściej psuje się w komputerach i radzimy, jak temu zaradzić.

Komputer "wolno działa" 

Najczęściej w takim przypadku jest to związane z oprogramowaniem. Problem jest wywołany zarówno przez samych użytkowników, jak i przez producentów sprzętu. Firmy często na fabrycznie nowych komputerach dorzucają tak zwany crapware - programy, które obciążają system i do tego zazwyczaj nie są zwyczajnie potrzebne. Do tego  często nie pomaga sam korzystający z komputera, który często bez zastanowienia instaluje szkodliwe i spowalniające prace komputera oprogramowanie - nie chodzi wyłącznie o wirusy komputerowe, a przede wszystkim oprogramowanie pobierające reklamy (adware).

Reklama


Kwestia zasilania

Najczęstszym problemem sprzętowym laptopów jest mechaniczne uszkodzenie kabla zasilającego lub zasilacza. W przypadku komputerów stacjonarnych najpopularniejsza przyczyna problemów jest podobna - problemy z zasilaniem. Jest sporo programów do monitorowania napięć zasilających, ale defekty zasilania mogą być na tyle krótkotrwałe, że oprogramowanie diagnostyczne nawet ich nie wykryje. Najlepszym sposobem sprawdzenia zasilacza jest zamontowanie na kilka dni innego, sprawnego egzemplarza. Jeśli to nie pomoże i sprzęt nadal wykazuje objawy uszkodzenia, prawdopodobnym winowajcą jest płyta główna.


Problem z dyskiem twardym

Przyczyną niepoprawnego działania komputera są często błędy w systemie plików, a te z kolei mogą wynikać z fizycznego uszkodzenia powierzchni nośnika, co zdarza się dość często. Jeśli dysk ma uszkodzoną powierzchnię, musisz wymienić go na nowy. Jednak zanim to zrobisz, daj mu jeszcze jedną szansę, wymieniając wszystkie kable. Odłącz kabel SATA łączący go z płytą główną, w jego miejsce podłącz nowy, nieużywany kabel. Przy okazji możesz podłączyć dysk do innego portu SATA. W podobny sposób odłącz wtyczkę zasilającą dysk i podłącz inną.


Problemy z internetem

Problemy z siecią bezprzewodową często są związane z oprogramowaniem - możliwe, że na komputerze zainstalowano program, który koliduje z klientem obsługującym sieć Wi-Fi. Problemy techniczne (moduł bezprzewodowy) są znacznie mniej prawdopodobne. Na tym nie koniec. Słaby zasięg Wi-Fi, szczególnie w dużych mieszkaniach, to zmora wielu osób. Wolny internet lub po prostu jego brak potrafi być niezwykle uciążliwy. Jest jednak kilka łatwych sposobów na zwiększenie zasięgu i naprawienie tego problemu. Osobny materiał poświęcony tej tematyce znajdziecie TUTAJ


Problemy charakterystyczne dla notebooków

Nagły brak obrazu, artefakty na ekranie, problemy z uruchomieniem, samoczynne wyłączanie się w trakcie pracy oraz uszkodzenia mechaniczne, to pięć najczęściej pojawiających się problemów z notebookami - wynika z danych firmy Komputronik. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najczęściej serwisanci mają do czynienia z pękniętymi matrycami. Z kolei awarie podzespołów dotyczą przede wszystkim płyt głównych oraz dysków twardych. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama