Reklama

Chiński superprocesor

Chińczycy ujawnili światu, że pracują nad trzema procesorami szóstej generacji Loongson. Oznajmił to Weiwu Hu podczas konferencji "Hot Chips " na Stanford University w Kalifornii. Dodał też, że jeden z nowych procesorów będzie elementem planowanego przez władze Chin superkomputera. Czy Intel i inni producenci powinni poczuć się zaniepokojeni?

Reklama

Jak wspomniałem na wstępie, procesory te należą do szóstej generacji Loongson (w Chinach nazywa się je "Godson"). Mamy tu nieduży Godson 2H (przeznaczony głównie dla netbooków i innego sprzętu przenośnego), ośmiordzeniowy Godson 3B oraz największy - szesnastordzeniowy Godson 3C.

Reklama

Pierwsze dwa trafią na rynek w przyszłym roku, a ostatni dopiero w 2012. Wydaje się, że to właśnie on znajdzie się w superkomputerze Dawning 6000 (planowany rozruch już w przyszłym roku), choć Hu twierdzi, że trafi tam raczej 3B.

Póki co 3B jest nieco słabszy niż najlepsze procesory Intela, jednak Chińczycy już nadrabiają zaległości. Procesor Xeon wykorzystuje technologię 32 nanometrów, a 3B używa 65. Jednak 3C ma używać już 28 nanometrów i być czterokrotnie szybszy niż 3B. Ciekawe, na którym miejscu listy superkomputerów uplasuje się Dawning po uruchomieniu?

Henryk Tur

Gadżetomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Chińczycy | chiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje