Reklama

CeBIT - targi z komputerami dla ludzi

Komputery bez kabli

Prawdziwe nowości, a raczej technologie jutra widać na stoiskach takich firm jak Intel. Gigant mikroprocesorów "rzuca wyzwanie" USB i oferuje nam technologię Thunderbolt. Działając z szybkością 10 Gb/s, technologia Thunderbolt pozwala przenieść pełnometrażowy film HD w niespełna 30 sekund.

Reklama

Technologia opracowana przez Intela zostanie wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro. Celem technologii Thunderbolt (poprzednio znanej pod nazwą kodową "Light Peak") jest szybsze przenoszenie mediów, uproszczenie połączeń między urządzeniami oraz rozwijanie nowych, ekscytujących sposobów konstruowania i używania komputerów. Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu.

Na targach CeBIT obecny był także największy konkurent Intela, AMD. Wszystko za sprawą platformy AMD Brazos. Nowa platforma wyposażona jest w układ Zacate APU (Accelerated Processing Unit), który stanowi połączenie w jednym chipie procesora głównego CPU i procesora graficznego GPU. To dość skomplikowane, ale - w skrócie - dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększona zostaje prędkość transferu danych pomiędzy tymi komponentami, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. AMD Brazos oznacza jeszcze płynniejsze odtwarzanie filmów HD i lepsze osiągi graficzne. To propozycja niewiele odbiegająca od ubiegłorocznej.

Z pewnością jednak czymś zupełnie świeżym są urządzenia nie potrzebujące kabli zasilających. Z takim prototypem w Hanowerze pojawiło się m.in. Fujitsu. Ich monitor bezprzewodowy jest zasilany dzięki technologii nazwanej SUPA (Smart Universal Power Access) korzystającej z indukcji magnetycznej. Zamiast kabli, w miejscu, gdzie zwykle mocuje się monitor znajduje się specjalny obszar, który automatycznie ładuje umieszczony na nim sprzęt (oczywiście, jeśli jest on do tego dostosowany). Także obraz wysyłany jest bezprzewodowo (chociaż to w sumie żadna nowość). Otrzymujemy więc "komputer bez kabli".

Monitor bez kabli:

Przedstawione powyżej przykłady nie wywołują może wielkich emocji i zwyczajnie nie są efektowne, ale w przeciwieństwie do bezużytecznych prototypów, marketingowych sloganów oraz niespełnionego wizjonerstwa, nowości (nieliczne, bo nieliczne) z tegorocznych targów CeBIT mają charakter pragmatyczny i użytkowy.

Przysłowiowy Kowalski będzie je mógł znaleźć w sklepie już za kilkanaście dni, a za parę miesięcy - będzie to standard, który pojawi się na naszym biurku oraz w torbie podróżnej bez fajerwerków towarzyszących premierom Apple.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: lenovo | komputer | technologie | targ | Acer firma | AMD | intel | Eee Pad | CeBIT | cebit

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje