Reklama

CeBIT - targi z komputerami dla ludzi

Choć targi komputerowe CeBIT w Hanowerze tracą na znaczeniu, nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy tam technologii, które za kilka miesięcy trafią do naszego domu.

- Z roku na rok jest coraz gorzej. Nikt nie ukrywa już, że CeBIT stały się targami drugiej kategorii - komentuje jeden z pracowników doskonale rozpoznawalnej firmy komputerowej, który był na miejscu w Hanowerze. Organizowane przez Niemców targi, kiedyś dumnie noszące miano największych na świecie, nie tylko straciły wystawców i zwiedzających, ale przede wszystkim przestały interesować świat technologii. Kiedy w Hanowerze pokazywano nowe komputery, oczy mediów i użytkowników były zwrócone w kierunku centrali Apple, gdzie zaprezentowano światu nowego iPada. Za kilka miesięcy, kiedy z iPada 2 korzystać będzie tylko garść użytkowników, technologie pokazane na CeBIT- cie będą już w milionach domów oraz firm.

Twój nowy komputer?

Reklama

Jakie komputery przykuły naszą uwagę? Nie było ich wiele, ale warto na pewno wspomnieć o Touchbook ICONIA. Jest on wyposażony w dwa multidotykowe, wielopunktowe wyświetlacze, umożliwiające obsługiwanie wirtualnej klawiatury 10 palcami. Ponadto, dwa wyświetlacze mogą być używane niezależnie od siebie. Na przykład, na górnym można przeglądać strony internetowe a na dolnym folder z plikami, albo na górnym oglądać film, a na dolnym sprawdzać zawartość multimedialnej biblioteki.

Ale klawiatura, to nie wszystko - do całości dochodzi jeszcze innowacyjny sposób posługiwania się aplikacjami. Punktem początkowym do uruchamiania dotykowych funkcji touchbooka ICONIA jest interfejs Acer Ring, który pozwala też na sterowanie aplikacjami. By wyświetlić interfejs Acer Ring, wystarczy położyć pięć palców na ekranie i wykonać gest przypominający chwytanie. Acer Ring umożliwia uruchamianie aplikacji poprzez przewijanie oraz dotykanie zakładek.

Oczywiście nie mogło zabraknąć obowiązkowych tabletów, które z założenia mają "rzucić wyzwanie iPadowi". W rzeczywistości jest to zwyczajna próba zarobienia na nowo powstałej niszy rynkowej ze strony producentów notebooków. Dlatego tajwański Asus zaprezentował tablety: Eee Slate EP121, Eee Pad Transformer, Eee Pad Slider i Eee Pad MeMO. Opracowane z myślą o różnych aplikacjach i potrzebach użytkowników, dostępne będą w trzech rozmiarach wraz z systemem operacyjnym Windows 7 Home Premium lub Google Android.

Trzeba sobie, niestety, powiedzieć uczciwie, że w żaden sposób nie zaskakują one użytkowników, już na starcie będąc w tyle za nowymi tabletami Motorola Xoom, LG Optimus Pad oraz - no właśnie - iPadem 2.

Krótka prezentacja wideo - Acer touchbook ICONIA:

Nie zaskoczyli także pozostali giganci komputerowi. Lenovo pokazało IdeaPad U260 - pierwszego na świecie ultraprzenośnego notebooka z ekranem o przekątnej 12,5 cala i formatem panoramicznym 16:9 dla użytkowników indywidualnych. IdeaPad U260 waży około 1,3 kg i ma zaledwie półtora centymetra grubości. Wydajność i długą żywotność baterii zapewnią mu procesory energooszczędne Intel i3 380UM. Lenovo IdeaPad U260 dostępny jest z dyskiem 320 GB.

Natomiast Samsung pochwalił się nowymi netbookami - NC110 i NC210. Netbooki, czyli młodsi bracia notebooków już na stałe zagościły na rynku, stając się osobnym segmentem komputerów przenośnych Oba modele mają nowe procesory mobilne Intel Atom oraz sześciokomorowe baterie Power Plus, pozwalające na pracę bez podłączenia do sieci elektrycznej nawet przez ponad 10 godzin.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: lenovo | komputer | technologie | targ | Acer firma | AMD | intel | Eee Pad | CeBIT | cebit

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje