Reklama

35 lat minęło

5 września 1969 na Uniwersytecie w Los Angeles powstał pierwszy węzeł sieci ARPA, która dała początek współczesnej sieci internetowej. Sieć, która dziś obejmuje swym zasięgiem cały świat i z której korzystają miliardy ludzi, zaczęła się od połączenia kablem o długości 4,5 metra dwóch komputerów.

Wtedy też amerykańskim naukowcom udało się dokonać testowej transmisji danych. Do stycznia 1970 sieć objęła trzy inne węzły. Internet wyrósł z sieci ARPAnet i stał się popularny w latach 80-tych. Przełomem była jednak usługa World Wide Web (WWW), która zaczęła podbijać świat od 1990 roku. U nas sieć wystartowała później. W październiku 1991 nawiązano pierwsze połączenie, trzy lata później korzystano już z sieci NASK, a prawdziwą popularność (mimo wysokich cen) internet zdobył sobie w Polsce dopiero pod koniec lat 90-tych.

Reklama

Dziesięć lat temu, z okazji 25 rocznicy powstania Arpanetu - trzej amerykańscy naukowcy uważani za jego twórców (John Postel, David Crocker, Vint Cerf) dali się namówić na pozowanie do humorystycznej fotografii, która zamieszczamy.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: świat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje