Reklama

30 lat temu Steve Jobs zaprezentował pierwszego Macintosha

24 stycznia 1984 r. podczas corocznego spotkania akcjonariuszy Apple w Cupertino, młody Steve Jobs przy akompaniamencie Vangelisa pokazał światu Macintosha, komputer dla wielu kultowy. Dziś mija 30 lat od tego wydarzenia.

Reklama

Mimo iż świat komputerów zmienił się diametralnie, to 30 lat temu Macintosh wyznaczył nowe standardy, powielane i ulepszane przez innych producentów. Macintosh był pierwszy komputerem z myszką i graficznym systemem operacyjnym, czymś absolutnie rewolucyjnym jak na owe czasy.

Podczas prezentacji 24 stycznia 1984 r. publiczność zamarła, gdy Jobs wyciągnął z torby niewielką beżową "skrzyneczkę". Apple Macintosh przed 30 laty wydawał się być komputerem z innej planety. Miał czarno biały, 9-calowy kineskopowy monitor o rozdzielczości 512 na 342 piksele i 128 kB pamięci. Dzięki specjalnemu uchwytowi, Macintosha dało się podnieść jedną ręką. Komputer miał też myszkę, która poruszanie się po graficznym interfejsie znacznie ułatwiała.

Reklama

Firma Steve Jobsa nie była pierwszą, która zastosowała graficzny interfejs użytkownika czy myszkę. Macintosh jednak był pierwszym komputerem, który wymienione udogodnienia zaoferował zwykłym zjadaczom chleba. Inne komputery miały operatorów, Macintosh zyskał użytkownika. Był również dostępny w rozsądnej cenie - 2500 dol. na owe czasy za tak specjalistyczny sprzęt nie było kwotą niebotyczną.

Dwa dni przed premierą pierwszego Maka w przerwie rozgrywek Super Bowl wyemitowano słynną reklamę "1984" wyreżyserowaną przez samego Ridleya Scotta. Realizacja filmiku kosztowała blisko milion dol. Mimo że nie pojawia się w niej żaden komputer, to jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych reklam w historii.

Z okazji 30 rocznicy rynkowego debiutu Macintosha, w tej samej auli, w której go zaprezentowano, 25 stycznia odbędzie się niezwykła impreza urodzinowa. Pojawią się na niej wszystkie ważniejsze osoby odpowiedzialne za sukces Macintosha. Zabraknie Jobsa, który zmarł na raka w 2011 r.

Więcej informacji o samej imprezie urodzinowej można znaleźć na stronie www.mac30th.com.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: apple | Steve Jobs | Macintosh | komputery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje