Reklama

Ślimak UMTS

Ot i problem - testy przeprowadzone przez brytyjską sieć Vodafone udowodniły, że system UMTS przy dzisiejszym stanie technicznym nie nadaje się do wprowadzenia multimedialnych usług internetowych. Kopiowanie filmów i muzyki przez komórkę UMTS trwa zbyt długo i jest za drogie.

Reklama

Przedstawiciel Vodafone już wcześniej ostrzegali, że ich sieć UMTS na początku może nie oferować usług wideo. - Przekaz tego typu jest usługą zbyt skomplikowaną, by już teraz oferować ją klientom - mówił w kwietniu rzecznik prasowy Vodafone Jon Earl. - Wideo transmisja pojawi się w naszej sieci UMTS później, ale dziś nie mogę powiedzieć kiedy.

Reklama

Informację o złych wynikach ekspertyz Vodafone podał do wiadomości wczoraj wieczorem. Reakcja giełdy na te informacje była jednoznaczna - akcje operatora spadły o 2,5 proc.

Vodafone zakupił w zeszłym roku 10 europejskich koncesji UMTS, płacąc za nie łącznie ponad 13 mld GPB. Budowa sieci według najostrożniejszych szacunków pochłonie ok. 70 mld GPB. Tymczasem analitycy rynku IT podkreślają, że sieci UMTS bez multimedialnych usług internetowych raczej nie zdołają odebrać klienteli operatorom GSM. A to oznacza, że niebotyczne nakłady na UMTS mogą się nie zwrócić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje