Reklama

Idziesz? Nie używaj telefonu! W przyszłości może grozić za to więzienie

To nie jest dowcip. W Stanach Zjednoczonych, powstał pomysł karania pieszych za spacerowanie oraz przechodzenie przez ulicę podczas gdy ich wzrok skupiony jest na ekranie telefonu – pisaniu wiadomości, sprawdzaniu maila albo przeglądaniu Instagrama. Groziłaby za to grzywna w wysokości od 50 dolarów wzwyż albo 15 dni pozbawienia wolności.

Reklama

Z domu do pracy, z pracy na spotkanie z przyjaciółmi, a ze spotkania ponownie do domu. Wszędzie pędzimy i pędzimy, aby przypadkiem się nie spóźnić. Ramiona aż bolą od ciągłego szturchania i obijania się o innych, a w ustach zasycha od słów: "przepraszam, przepraszam, przepraszam". A to wszystko przez smartfon, na którym podczas naszego maratonu z przeszkodami piszemy wiadomości, przeglądamy Facebooka albo rozmawiamy. Wlepiamy wzrok w ekran i nie patrzymy pod nogi. Brzmi znajomo? A gdyby tak chodzenie z telefonem było zabronione i groziło za to więzienie?

Reklama

Pomysł karania za używanie telefonu podczas chodzenia pojawił się w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Jersey. Jednoczesne spacerowanie po ulicy i używanie telefonu wiązałoby się z grzywną w wysokości 50 dolarów lub więcej albo 15 dni pozbawienia wolności.

The Guardian opublikował jedną z wypowiedzi 20-letniego Jareda Schumachera, który praktykuje chodzenie z telefonem w ręce: "Przyznaję, często zdarza mi się słuchać muzyki na telefonie, prowadzić rozmowę albo pisać wiadomości, kiedy idę ulicą. Jednak jeszcze nigdy nie wpadłem na słup, ani nie spowodowałem zagrożenia, ale widziałem takich ludzi".


Zajęty telefonem pieszy, tak samo jak zajęty telefonem kierowca może stanowić zagrożenie. Eksperci twierdzą, że problem "rozproszonych pieszych" wciąż rośnie. Wydaje się, że grzywny miałyby sens jeśli dotyczyłyby jedynie tych, którzy przechodzą przez ulicę, podczas gdy skupieni są na przykład na pisaniu wiadomości. Wówczas rzeczywiście stanowią realne zagrożenie dla siebie, innych pieszych oraz kierowców.  

Jak ocenianie ten pomysł?

Agnieszka Bień

Mobileclick.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje