Reklama

Do Play nadal będzie drożej?

Kilka tygodni temu pojawiła się nadzieja na zrównanie cen za połączenia z siecią Play z stawkami obowiązującymi dla pozostałych sieci. Miło to nastąpić przy okazji zmiany sposobu naliczania stawek MTR. Wiele wskazuje jednak na to, że za połączenia do Play nadal będziemy płacić więcej .

Reklama

Pod koniec grudnia 2009 roku rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej zamieścił na Twitterze wpis, z którego wynikało, że polski regulator w 2010 roku planuje wprowadzić tzw. model kosztowy MTR. Prace nad nim powinny zakończyć się do końca 2010 roku, a wejść w życie ma on od roku 2011.

Reklama

Takie informacje dawały nadzieję, że miliony użytkowników sieci Era, Orange czy Plus nie będą już płacić więcej za połączenia z numerami w Play. Okazuje się jednak, że stawki połączeń do tej sieci będą wyższe jeszcze przez wiele lat. Anna Streżyńska, prezes UKE w rozmowie z portalem Forsal.pl zaznacza, że wprowadzenie nowego modelu kosztowego stawek MTR nie oznacza, że z rynku zniknie asymetria stawek.

Przypomnijmy, że według opublikowanego przez UKE harmonogramu stawek MTR, asymetria ma być utrzymywana do stycznia 2014 roku, czyli do czasu, gdy sieć Play osiągnie 7,5 lat stażu na polskim rynku. Obecnie Era, Orange i Plus za połączenia zakończone w sieci P4 płacą Play prawie 38 groszy, z kolei Play za połączenia zakończone u zasiedziałych operatorów 16,77 groszy.

Za utrzymywanie wysokiej asymetrii dla sieci Play i CenterNet polski regulator został skrytykowany przez Komisję Europejską, która zauważyła, że Play nalicza pozostałym operatorom stawki, które są około dwa i pół razy wyższe niż pobierane przez jej konkurentów. Komisja wezwała UKE do szybkiego obniżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia z siecią komórkową do poziomu odpowiadającego kosztom ponoszonym przez efektywnego operatora.

Media2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje