Reklama

Zbadać Internet

W ubiegłym tygodniu odbyła się inauguracyjna konferencja zorganizowana przez Oxford Internet Institute - pierwszą na świecie multidyscyplinarną pracówkę naukową koncentrującą się na badaniach Internetu. Nowy instytut będzie koncentrował się na badaniach związanych z wpływem Sieci na życie polityczne, społeczne i ekonomiczne. To pierwsza placówka tego typu - jest związana z prestiżowym Oxford University, a równocześnie niezależna finansowo. Dzięki współpracy z brytyjskim rządem, OII ma aspiracje by silnie oddziaływac na sposób postrzegania Internetu - wynalazku, który w fundamentalny sposób odmienił życie ludzi w krajach uprzemysłowionych.

- Jeśli nie będziemy uczyć się szybciej, niż zmienia się świat, zapewne nie będziemy w stanie kontrolować tych przemian - powiedział Andrew Graham z Balliol College, ekonomista, jeden z założycieli nowego instytutu.

Reklama

Naukowcy chcą eksplorować nie tylko korzyści, jakie daje nam nowa technologia komunikacji, ale też negatywne aspekty zmian jakie zapoczątkował Internet. Wymienia się tu najczęściej spłaszczanie struktur społecznych i koncentrowanie wiedzy w rękach małych grup.

- Musimy obronić Internet przed jego własnym mitem, który mówi, że Sieć sprzyja demokracji, jest otwarta i nie poddaje się regulacjom - powiedział Eli Noam, profesor ekonomii z University of Columbia.

OII został zorganizowany jako centrum interdyscyplinarne, posiadające własną kadrę naukową i prowadzące własne badania. Zapowiadana jest seria raportów analizujących obecne zastosowania i przyszłe trendy w światowej sieci komputerowej. Ponadto instytut jest członkiem World Internet Project - organizacji koordynującej globalnie działania naukowców zajmujących się badaniami Internetu.

Najbliższe seminarium jakie zorganizuje OII będzie poświęcone tematowi "Kobiety i praca w branży IT".

(4D)

teraz.pasy.net

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: instytut | oxford | internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje