Więzienie i grzywna za nielegalne oprogramowanie

Dwudziestoczteroletni Teksańczyk został skazany za sprzedaż nielegalnego oprogramowania wartego ponad milion dolarów. Sąd Najwyższy skazał Todda Alana Cooka z Wichita Falls na 18 miesięcy więzienia oraz odszkodowanie w wysokości 599 771 dolarów.

Od lipca 2006 do maja 2008 r. Todd Alan Cook, jego ojciec Robert D. Cook i jeszcze jedna osoba zarządzali kilkoma stronami internetowymi, które zajmowały się sprzedażą nielegalnego oprogramowania. Większość sprzedawanych programów stanowiły pirackie wersje pakietu Adobe, w tym Photoshopa, Ilustratora i Acrobata.

Skazany administrował stronami, takimi jak Econo-soft.com i Bargainsoftwaredownload.com, które znajdowały się na serwerach Yahoo. Pirackie programy popularyzował za pomocą reklam Googla, a płatności odbywały się przy użyciu Paypala i Google Checkout'u.

W maju i październiku 2007 roku agenci federalni zakupili nielegalne oprogramowanie ze stron Cooka. W kwietniu 2008 roku Yahoo wysłało Cookowi powiadomienie o konieczności zawieszenia nieprzepisowej działalności w sieci. Kilka dni później Teksańczyk stworzył nową stronę internetową, na której oferował sprzedaż pirackich aplikacji. W połowie maja skorzystał z niej agent federalny z Wirginii kupując Adobe Creative Suite 2 Premium. Wszystkie te akcje stanowiły dowody, które potwierdziły przestępstwa Cooka i doprowadziły do jego skazania.

Reklama

- Skazanie Cooka jest przykładem działań podejmowanych przez IP Task Force, które powstało w celu zapobiegania kradzieży własności intelektualnej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju piractwo jest zwykłym przestępstwem. Ludzie mają tendencje do przywłaszczania sobie innowacyjnych osiągnięć innych, dlatego należy wzmocnić ochronę intelektualnych dokonań - komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software.

Jedenastego marca bieżącego roku ojciec skazanego - Robert D. Cook przyznał się do współudziału w przestępstwie. Termin jego rozprawy wyznaczono na trzeciego grudnia.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kara więzienia | więź | Oprogramowanie | piractwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy