Uważaj na swoją klawiaturę! - bronimy się przed keyloggerami

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował artykuł poświęcony keyloggerom - oprogramowaniu, które umożliwia przechwytywanie haseł i innych poufnych danych użytkownika. Na co trzeba uważać?

W lutym 2005 roku Joe Lopez, biznesmen z Florydy, wytoczył proces przeciwko Bank of America, po tym jak z jego konta ukradziono 90 000 dolarów. Pieniądze zostały przetransferowane do Łotwy.

Reklama

Śledztwo wykazało, że komputer Lopeza został zainfekowany niebezpiecznym programem. Szkodnikiem okazał się Backdoor.Coreflood, który rejestruje każde uderzenie klawisza i wysyła zdobyte informacje obcym użytkownikom.

Sąd jednak nie miał dla Lopeza dobrych informacji, twierdząc, że nie podjął on podstawowych środków bezpieczeństwa podczas zarządzania swoim kontem. Program, który wykorzystano do kradzieży jego pieniędzy, był klasycznym keyloggerem

Złodziej klawiatury

Termin "keylogger" sam w sobie jest neutralny, a słowo odnosi się do funkcji programu. Większość źródeł definiuje keyloggera jako oprogramowanie, którego celem jest monitorowanie i rejestrowanie wszystkich uderzeń klawiszy bez wiedzy użytkownika. Definicja ta nie jest całkowicie poprawna, ponieważ keylogger nie musi być oprogramowaniem - może być urządzeniem.

Legalne programy mogą posiadać funkcję rejestrowania uderzeń klawiszy, która służy między innymi do wywoływania pewnych funkcji programu. Istnieje również wiele legalnych programów, które pozwalają administratorom śledzić, co w ciągu dnia robią pracownicy. Łatwo jednak przekroczyć etyczną granicę między uzasadnionym monitorowaniem a szpiegowaniem. Legalne oprogramowanie jest często celowo wykorzystywane do kradzieży poufnych informacji użytkowników, takich jak hasła.

W przeciwieństwie do innych typów szkodliwego oprogramowania, keyloggery nie stanowią zagrożenia dla samego systemu. Mogą jednak być niebezpieczne dla użytkowników - wystarczy wykorzystać je do przechwytywania haseł i innych poufnych informacji wprowadzanych z klawiatury. Następstwa są łatwe do przewidzenia - w ręce cyberprzestępców mogą wpaść kody PIN i numery kont w systemach płatności online, hasła do kont gier internetowych, adresy e-mail, nazwy użytkowników czy hasła poczty elektronicznej.

Użytkownicy, którzy są świadomi kwestii bezpieczeństwa,mogą zabezpieczyć się przed phishingiem poprzez ignorowanie wiadomości phishingowych oraz niepodawanie informacji osobowych na podejrzanych stronach WWW. Trudniej jest walczyć z keyloggerami, ponieważ użytkownik zwykle nie jest w stanie stwierdzić, czy na jego komputerze został zainstalowany keylogger - jedyną metodą jest korzystanie z odpowiedniego rozwiązania bezpieczeństwa.

Większość firm antywirusowych dodało znane keyloggery do swoich sygnatur zagrożeń, przez co ochrona przed nimi nie różni się od ochrony przed innymi typami szkodliwych programów, polegając na zainstalowaniu produktu antywirusowego i uaktualnianiu bazy zagrożeń.

Jednak większość produktów antywirusowych klasyfikuje keyloggery jako potencjalnie szkodliwe lub niepożądane programy, dlatego użytkownicy powinni upewnić się, że ich produkt antywirusowy (z ustawieniami domyślnymi) wykrywa ten typ szkodliwego oprogramowania. W przeciwnym razie aplikacja powinna zostać odpowiednio skonfigurowana, tak aby zapewniała ochronę przed większością powszechnie występujących keyloggerów.

Przyjrzyjmy się bliżej metodom, za pomocą których można zabezpieczyć się przed nieznanymi keyloggerami lub keyloggerem atakującym określony system.

Dowiedz się więcej na temat: oprogramowanie | PIN | hasło

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje