TP-Link i kwestia domen do konfiguracji routerów

Firma TP-Link, producent m.in. routerów Wi-Fi, miała zapomnieć o przedłużeniu umowy dzierżawy domen tplinklogin.net i tplinkextender.net - czytamy w serwisie Hacker News. Czy to problem? Tak, ponieważ adresy znajdziemy na wielu urządzeniach tej firmy - ktoś tymczasem wykupił obie domeny i chce za nie 2,5 mln dolarów.

TP-LINK, podobnie jak wielu producentów routerów, czasami zamiast podawania numerów IP, wykorzystuje konkretne adresy URL do umożliwienia konfiguracji routerów. Problem polega na tym, że wspomniane na początku materiału adresy trafiły w obce ręce. Teoretycznie zatem, jeśli ktoś kupi 2 domeny należące kiedyś do TP-LINK, może pod danym URL-em założyć fałszywą stronę.

Pierwszy tę sytuację opisał  Amitay Dan, szef firmy Cybermoon. Można byłoby jednak założyć, że TP-LINK wykupi domeny i po problemie. Niestety, Dan Amitay twierdzi, że firma nie ma zamiaru tego robić. Od jakiegoś czasu TP-LINK korzysta z innego adresu do konfiguracji - tplinkwifi.net. Jeśli Dan ma rację, firma postanowiła "zapomnieć" o tamtej adresacji. Niestety, na wielu routerach nadal widnieją, obecnie nienależące do TP-LINK adresy.

Reklama

Co zatem można zrobić? Najlepiej unikać obu URL-ów, a korzystać z numeru IP wyznaczonego przez TP-LINK.

Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie polskiego oddziału TP-LINK. Publikujemy je w niezredagowanej formie poniżej:

"Drodzy użytkownicy urządzeń TP-Link,

W nawiązaniu do ostatnich publikacji na temat domen tplinklogin.net oraz tplinkextender.net, zapewniamy Was, że Waszym urządzeniom ani Wam nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Wspomniane adresy możecie znać z instrukcji lub naklejek informacyjnych na obudowach naszych urządzeń. Wykorzystujemy je do ułatwienia konfiguracji nowego sprzętu, której można dokonać na kilka sposobów. Najpopularniejszą z nich jest wpisanie adresu IP urządzenia, inną - wymienionych wyżej adresów przypominających link do strony www. Obie metody przekierują Was na panel logowania do Waszego urządzenia. Co najważniejsze, wszystko dzieje się w sieci lokalnej, bez połączenia z internetem.

Takich adresów www mamy łącznie siedem - inny dla każdej serii produktów. Poza wyżej wymienionymi: tplinkwifi.net, tplinkap.net, tplinkmifi.net, tplinkmodem.net oraz tplinkrepeater.net. Każdy z nich działa bez problemów. Również tplinklogin.net oraz tplinkextender.net działają jak zaplanowano, czyli będą otwierać panel logowania do urządzenia.

Dlaczego więc niektórzy z Was widzą coś innego? Powód jest jeden. Nie jesteście podłączeni do sieci tworzonej przy użyciu urządzeń obsługujących jeden z tych dwóch adresów. Być może korzystacie z transmisji danych w smartfonie, być może Wasz router czy wzmacniacz używa do konfiguracji jednego z pozostałych pięciu adresów? Dlatego zachęcamy do sprawdzenia w instrukcji, bądź na naklejce na spodzie obudowy jaki adres używany jest do konfiguracji Waszego sprzętu.

Istnieje również inne rozwiązanie. Każdym urządzeniem sieciowym możecie zarządzać przechodząc bezpośrednio do panelu sterowania wpisując w pole adresu przeglądarki odpowiedni ciąg cyfr. W przypadku routerów jest to 192.168.0.1 (modele z modemem ADSL: 192.168.1.1), w przypadku wzmacniaczy - 192.168.0.254. Oczywiście są to wartości domyślne, ale zakładamy, że jeśli je zmienialiście to świetnie wiecie jak się dostać do panelu. Wybrane sprzęty są kompatybilne również z aplikacją mobilną TP-Link Tether dostępną na urządzenia z iOS i Androidem.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym działem pomocy technicznej (tel. 22 360 63 63). Rozwiejemy wszelkie dodatkowe wątpliwości, ale - tak jak widzicie - nie ma się czego obawiać, a tym bardziej mówić o niebezpieczeństwie. Gwarantujemy, że korzystając z domen przeznaczonych dla Waszego sprzętu nie natraficie na żadne problemy".


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy