Reklama

Tim Berners-Lee i 25 lat powszechnego dostępu do Internetu

W grudniu 1990 roku brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę WWW. Tę datę można uznać za symboliczny początek Internetu. 23 sierpnia 1991 roku usługi takie jak pierwsza przeglądarka WWW i protokół HTTP zostały upublicznione, trafiając poza CERN.

Pierwsza strona WWW opisywała, czym jest WWW i jak działa. Była ona jednak dostępna wyłącznie dla użytkowników wewnętrznej sieci CERN-u.  Potrzeba było prawie 3 lat, aby udostępnić pierwszą stronę dla wszystkich internautów. Pierwsza strona WWW jest nadal dostępna dla wszystkich - oczywiście bardziej jako eksponat muzealny niż kolejna witryna w sieci. Znajdziemy ją pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Została ona stworzona 20 lat temu w CERN przez Tima Bernersa-Lee dzięki komputerowi NeXTCube, który pełnił wtedy rolę webserwera. Dzisiaj historyczna strona jest utrzymywana przez komputery CERN.

Przy okazji, warto przytoczyć kilkanaście ciekawostek związanych z Internetem i jego początkami:

Reklama

1.       WWW oznacza World Wide Web, czyli ogólnoświatową sieć?

2.       HTML to HyperText Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników?  Korzysta się z niego przy tworzeniu stron internetowych.

3.       pierwsza przeglądarka internetowa nazywała się WorldWideWeb i została zaprojektowana z myślą o komputerze NeXT?

4.       adres IP to liczba nadawana interfejsowi sieciowemu do którego loguje się nasze urządzenie? Dzięki adresowi  IP wiadomo, z którego miejsca na świecie "przyszedł" internauta.

5.       Bridgeville było pierwszym na świecie miasteczkiem wystawionym na sprzedaż za pośrednictwem aukcji internetowej?

6.       pierwsza wersja systemu Windows zadebiutowała na rynku 20 listopada 1985 roku?

7.       pierwsza wiadomość e-mail została wysłana w 1971 roku przez Ray Tomlinsona, osobę uznawaną za twórcę znaku @?

8.       Internet powstał w latach 60. i był technologią komunikacji tworzoną z myślą o wymianie informacji po wojnie nuklearnej?

9.       pierwszą domenę .pl zarejestrowano 30 kwietnia 1991 roku w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego?

10.   pierwszą oficjalnie zarejestrowaną domeną w historii globalnej sieci było Symbolics.com? Data rejestracji - 15 marca 1985.

11.   pierwsza internetowa reklama (tak zwany banner) została wyemitowana  w październiku 1994 roku na stronie HotWired.com?

12.   17 sierpnia 1991 z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zestawiono pierwsze połączenie internetowe z Polski?  Warszawa "skomunikowała" się wtedy z Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze

13.   "Halo, słyszycie mnie?" to pierwsze słowa, jakie padły w komunikatorze Skype? Wymówiono je po estońsku, w  kwietniu 2003 roku.

14.   20 grudnia 1991 Instytut Fizyki Jądrowej, Uniwersytet Warszawski i Obserwatorium Astronomiczne, a także kilka komputerów w Toruniu, Krakowie i Katowicach, zostały podłączone do Internetu?

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje