Reklama

Technologiczne programy partii politycznych

Technologiczne programy największych partii

Platforma Obywatelska

Reklama

Platforma Obywatelska podkreśla w swoim programie rolę technologii cyfrowych w życiu przeciętnego Polaka. Podczas czteroletnich rządów miała zwiększyć liczbę usług publicznych dostępnych przez internet (e-sądy, deklaracje PIT, dostęp do ksiąg wieczystych). Działający od 2009 roku zespół "Polska Cyfrowa" angażuje przedstawicieli środowisk związanych z nowoczesnymi technologiami i koordynuje inicjatywy w zakresie społeczeństwa informacyjnego. Ich praca ma opierać się na przyjętej w 2010 roku ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji,

W najbliższych latach PO obiecuje dokończyć inwestycje publiczne w infrastrukturę szerokopasmową w ramach projektu sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej. Na terenach słabo zaludnionych zapewnią dostęp do internetu bezprzewodowego, wykorzystując wolne lub zwalniane przez wojsko częstotliwości. W ciągu trzech lat ma zostać wybudowana lub zmodernizowana infrastruktura zapewniająca przyłączenie co najmniej 1,2 mln nowych łączy szerokopasmowych.

Ministerstwo Cyfryzacji

5 października premier zapowiedział powstanie Ministerstwa Cyfryzacji. Jak tłumaczył, "wydzielone z infrastruktury dziedziny telekomunikacyjne i informatyczne zostaną skupione w jednym ręku ministra cyfryzacji, co pozwoli na odchudzenie wszystkich resortów, które dotąd bardzo skutecznie broniły własnej agendy cyfrowej". Tusk dodał, że nie ma wątpliwości, iż ta agenda cyfrowa, żeby przyniosła przełom cyfrowy w Polsce, "nie może być resortowa". "Będzie wymagała koncentracji w jednym ręku wszystkich zadań związanych z cyfryzacją" - wyjaśnił.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Waldemar Pawlak, wielokrotnie już wcześniej widywany już z iPadem, podczas kampanii wyborczej postanowił jednak przejść na Androida i tablet Motorola Xoom. Przy jego pomocy zeskanował kod kreskowy QR (wykorzystywany do m.in. przechowywania adresów internetowych), otwierając wideo z piosenką przedwyborczą "Człowiek jest najważniejszy".

Natomiast podczas zwiedzania "Evelyn Maersk", jednego z kontenerowców we flocie Maersk Line, który w lipcu zawinął do Gdańska, wicepremier miał ze sobą iPada. Był on także pierwszym polskim politykiem, który publicznie pojawił się z iPadem w ręku. Pomimo tak dużego zaangażowania na polu technologii, w programie PSL znajdziemy jedynie ogólny podpunkt dotyczący nowych technologii, mianowicie "kontynuację wspierania aktywności i innowacyjności, w tym szerokie wykorzystanie technologii informatycznych".

Prawo i Sprawiedliwość

Z iPadem widziano także prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas wizyty w redakcji "Super Expresu". Jednak o wiele ważniejsze dla świata technologii wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego miało miejsce na szczycie ekonomicznym w Krynicy.

Według PiS, rodzima gospodarka powinna wytwarzać dobra zawierające nowe technologie. Aby do tego dążyć, należy wspierać sektory innowacyjne poprzez zmiany w podatkach, a konkretnie poprzez wprowadzenie podwójnego odpisu wydatków na wytworzenie i nabycie nowych technologii.

PiS w swoim programie wyborczym porusza również temat cyfryzacji kraju i rezygnacji z sygnału analogowego. Według partii Jarosława Kaczyńskiego, państwo musi zadbać o przygotowanie systemu wsparcia związanego z zakupem dekoderów. Taki program może być finansowany m.in. z opłat za częstotliwości, a także ze środków gromadzonych na specjalnym funduszu tworzonym z obowiązkowych wpłat nadawców.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Sojusz Lewicy Demokratycznej technologiczną wiele pomysłów zawarł w programie "Zmiana Polska Cyfrowa 2011-2015", w którym przedstawia plan działania związany z infrastrukturą i gospodarką elektroniczną w Polsce. Skupia się on na trzech podstawowych obszarach: innowacyjności (nowoczesna gospodarka elektroniczna oraz nauka, badania i rozwój), informatyzacji (telekomunikacja oraz e-administracja) i społeczeństwie informatycznym (edukacja i bezpieczeństwo informatyczne).

Program, który stworzyło efemeryczne "grono najlepszych specjalistów z powyższych dziedzin", jest projektem otwartym, w każdej fazie realizacji zostanie poddany szerokiej dyskusji z udziałem "interesariuszy społecznych, w tym przedstawicieli nauki, organizacji społecznych, izb gospodarczych oraz organizacji przemysłu teleinformatycznego".

SLD, jako pierwsza polska partia, przygotował mobilną aplikację dla systemów iOS oraz Android. Po jej pobraniu można zlokalizować miejsce spotkania z politykami, śledzić partyjne informacje, komentarze kandydatów oraz poznać listy wyborcze w danym okręgu. Całość jest zintegrowana z Facebookiem. Partia Napieralskiego pojawiła się nie tylko w smartfonach, ale także w grach komputerowych. Sam przewodniczący SLD, a raczej jego podobizna, musiała zaskoczyć niejednego grającego w strzelankę "CounterStrike". Pomysłodawcą obu oryginalnych przedsięwzięć był szef multimedialnego działu w sztabie SLD, Łukasz Naczas.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje