Reklama

Prywatne dane na sprzedaż

Podobne przypadki można by mnożyć w nieskończoność. Jak zatem ustrzec się przed utratą danych i nie pozwolić, aby cenne dla nas informacje nie trafiły w niepowołane ręce? Specjaliści od bezpieczeństwa zalecają kilka sposobów.

Reklama

Chrońmy tożsamość

Znawcy problemu doskonale wiedzą, że w internecie istnieje swoisty czarny rynek danych, na którym kwitnie regularny handel poufnymi (najczęściej kradzionymi) informacjami. W styczniu firma Symantec opublikowała raport, z którego wynikało, że w drugiej połowie 2007 roku stawka za kradziony numer karty kredytowej wynosiła ok. 40 centów. Dla wygody w obrocie były pakiety 500 numerów, które można było nabyć za okrągłe 200 dolarów. Dane - obejmujące nazwisko, numer ubezpieczenia, adres czy datę urodzenia - dostępne były po 100 dolarów za pakiet.

Aby nie paść ofiarą podobnych przestępstw, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto pilnować naszych loginów i haseł do wszelkich serwisów, w których umieszczamy prywatne dane. Za wszelką cenę należy się wystrzegać pobierania z sieci nieautoryzowanych programów i otwierania witryn, co do których autentyczności możemy mieć zastrzeżenia. Umiejętnie spreparowane przez przestępców strony mogą zainfekować nasz komputer złośliwym kodem, który posłuży im później np. do kradzieży haseł do naszego konta bankowego.

Uważajmy też na spam - pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączników, ani nie klikajmy w linki znajdujące się w wiadomościach pochodzących od podejrzanych nadawców. Pamiętajmy również, że doskonałą furtką dla rozmaitych komputerowych włamywaczy mogą być sieci P2P.

Na nieudolne działania administratorów, którzy nie dopełniają procedur bezpieczeństwa i tracą powierzone im przez nas dane, nie mamy co prawda większego wpływu, ale w wielu przypadkach możemy z powodzeniem chronić te informacje, które znajdują się na naszym prywatnym komputerze.

Pamiętajmy: w internecie, podobnie jak w ruchu drogowym, powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania i zdrowy rozsądek!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: urodzenia | GIODO | prywatne | pekao

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje