Polska wśród najczęściej atakowanych państw

Jak informuje firma Check Point Software Technologies, w maju tzw. indeks zagrożeń wśród państw europejskich ponownie spadł - ma to miejsce za sprawą mniejszej aktywności hakerów w tej części świata. Niestety, spadki nie okazały się równomierne: podczas gdy najbezpieczniejszymi krajami Starego Kontynentu znów są Islandia i Irlandia, Polska ulokowała się na 36 miejscu i znalazła się za pierwszą piątką najczęściej atakowanych krajów. Wśród najpopularniejszych typów ataków wciąż dominują cryptominery, które wykorzystują moc komputerów do kopania kryptowalut.

Islandia (indeks 10), Irlandia (10,9) i Słowacja (12,6) - to pierwsza trójka europejskich krajów, które w maju okazały się najmniej narażone na ataki hakerskie. Warto odnotować, że w ich przypadku, majowy indeks zagrożeń był blisko trzykrotnie niższy niż w kwietniu, co wskazuje na znaczący spadek incydentów w sieciach firmowych tych krajów!  

Reklama

Na dalszych miejscach ulokowały się m.in. Czarnogóra, Chorwacja i Bułgaria. Polska, która również odnotowała spadek ataków, w skali całej Europy nie prezentuje się najlepiej. Będąc na 36 pozycji i z indeksem zagrożeń dwukrotnie wyższym od czołowych krajów, znalazła się w ogonie Europy, wyprzedzając tylko sześć państw: Macedonię, Ukrainę, Hiszpanię, Bośnię i Hercegowinę, Litwę oraz Białoruś. Co ciekawe, nasz kraj najczęściej był atakowany z komputerów z IP Singapuru.

Maj 2018 r. był kolejnym - już piątym - miesiącem z rzędu, w którym tzw. cryptomining malware zdominował indeks najpopularniejszych programów typu malware. Coinhive ponownie jest najpowszechniejszym typem złośliwego oprogramowania na świecie, z 50% wzrostem względem zeszłego miesiąca oraz udziałem na poziomie 23%. W Polsce udział ten jest jeszcze wyższy i sięga blisko 26%! Drugim najpopularniejszym cryptominerem jest Cryptoloot, osiągający globalny zasięg na poziomie 11% (blisko 9% w Polsce). Podium zamyka kampania malvertisingowa Roughted ze światowym udziałem na poziomie blisko 8%.

Analiza firmy Check Point Software Technologies przedstawia ranking bezpieczeństwa, oparty o dane, zdobyte dzięki technologii ThreatCloud, badającej ponad 250 milionów adresów pod kątem wykrywania botów, ponad 11 milionów podpisów złośliwego oprogramowania oraz ponad 5,5 miliona zainfekowanych stron internetowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje