Reklama

Pirackie programy w firmach

BSA coraz częściej ściga firmy korzystające z pirackiego oprogramowania. Przedsiębiorcy mówią jednak, że pirackie oprogramowanie może się pojawić w firmie bez ich wiedzy i chcą, aby zamiast skomplikowanych licencji przemysł oprogramowania zastosował antypirackie rozwiązania techniczne.

Firma, która korzysta z pirackiego oprogramowania może zostać namierzona np. po anonimowej skardze pracownika lub dostawców oprogramowania (jeśli wydaje im się, że zakupiono podejrzanie mało licencji). Wtedy BSA wysyła do firmy list informując o groźbie wysokich kar i proponując ugodę za mniejsza kwotę.

Reklama

Taka sytuacja nikogo nie dziwi, ale przedstawiciele firm, które zostały zmuszone do płacenia za ugody zwracają uwagę na drugą stronę medalu. Nierzadko zdarza się, że w firmie instalowane jest nielegalne oprogramowanie bez wiedzy przełożonych, albo nawet pracowników. Sprzyjają temu skomplikowane porozumienia licencyjne, jakie producenci oprogramowania zawierają z przedsiębiorstwami.

Chcą technologii zamiast umowy licencyjnej

Przykładem może być opisany przez agencję Associated Press przykład firmy architektonicznej Michaela Gaertnera. Nikt w firmie nie zauważył, że nie przedłużono licencji na oprogramowanie do wykonywania rysunków. Ponieważ pracownicy nie mogli z tego powodu otwierać plików, zainstalowali program zdobyty na własną rękę. Ich szef ma dzięki temu do zapłacenia 40 tys. dolarów za ugodę.

Właściciele firm mówią, że łatwiej byłoby im kontrolować legalność oprogramowania w firmie gdyby umowy licencyjne były bardziej przejrzyste. Ich zdaniem przemysł oprogramowania powinien też opracować technologie zabezpieczające przed używaniem lub kopiowaniem nielegalnego oprogramowania, wykorzystując możliwość weryfikacji klucza produktu.

Przedstawiciele BSA twierdzą natomiast, że zarządzanie licencjami wcale nie jest tak bardzo skomplikowane. Faktem jest jednak, że żądania odszkodowań trafiają głównie do małych firm, które nie mają zasobów pozwalających na sprawne zarządzanie licencjami.

Dowiedz się więcej na temat: przemysł | oprogramowanie | firmy | pirackie | Pirackie oprogramowanie | BSA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje