Reklama

Nemucod atakuje w Europie! W Polsce jest już numerem 1

Eksperci ostrzegają – w Europie w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się wirus komputerowy Nemucod, którego celem jest szantaż i wyłudzenie pieniędzy od swoich ofiar. Kamil Sadkowski z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET podkreśla, że wśród wszystkich wykrywanych obecnie w Polsce zagrożeń co trzecie to Nemucod. Tym samym jest to obecnie najbardziej aktywne zagrożenie komputerowe w kraju.

Reklama

Zagrożenie rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości mailowych, które zawierają złośliwy plik. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości, które poprzez socjotechniczne sztuczki przekonują odbiorców do otwarcia zainfekowanego załącznika – archiwum zip. W rzeczywistości to plik JavaScript. Po otwarciu załącznika, zagrożenie zostaje zainstalowane na komputerze ofiary, a następnie pobiera z sieci kolejne wirusy.

Reklama

- Nemucod pobiera z sieci zagrożenie typu „ransomware” takie jak TeslaCrypt lub Locky, które szyfruje pliki na komputerze ofiary i żąda okupu za odblokowanie do nich dostępu. TeslaCrypt i Locky używają standardów szyfrowania podobnych do tych stosowanych przez instytucje finansowe podczas zabezpieczania płatności online, co oznacza, że odszyfrowanie takich danych może okazać się niemożliwe – mówi Kamil Sadkowski.  

Eksperci przygotowali kilka rad, które pomagają uniknąć zainfekowania komputera złośliwym programem: 

- Nie otwieraj załączników przesyłanych w wiadomościach mailowych od nieznanych nadawców 

- Poinformuj o zagrożeniu swoich kolegów – mogą przez przypadek kliknąć w zainfekowany załącznik 

- Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych i przechowuj je na zewnętrznych nośnikach danych (np. dyskach USB) lub w chmurze

- Regularnie instaluj aktualizacje systemu operacyjnego i innych programów znajdujących się na komputerze 

- Wyposaż swój komputer w program antywirusowy i zadbaj o regularną aktualizację bazy sygnatur wirusów.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | złośliwe oprogramowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje