Reklama

Najgroźniejsze wirusy maja 2010

Kaspersky Lab Polska, prezentuje kwietniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Które szkodniki dały się najbardziej we znaki Polakom, i w których częściach kraju?

Po raz pierwszy zdarza się, że aż cztery miasta z czołówki rankingu top 10 nie zmieniają swoich pozycji w kolejnym miesiącu. Warszawa, Poznań, Łódź i Wrocław, bo o tych miastach mowa, od kwietnia nie tylko zachowały podobne lokaty, ale także liczba infekcji utrzymała się tam prawie na niezmienionym poziomie. Warszawa wciąż notuje o połowę niższą liczbę zarażeń, w porównaniu do grudnia czy stycznia.

Reklama

W rankingu ponownie pojawiły się Bydgoszcz i Kraków. Największy i niechlubny awans zaliczył Lublin, o cztery pozycje w górę.

Top 10 infekowanych polskich miast

1. Warszawa

2. Poznań

3. Łódź

4. Wrocław

5. Lublin

6. Białystok

7. Gdańsk

8. Katowice

9. Bydgoszcz

10. Kraków.

Podobnie jak w kwietniu, w maju również żadne województwo nie zeszło poniżej 1,5 proc. infekcji. Z tego powodu ponownie na mapie nie doświadczymy koloru zielonego. Ze względu na niską liczbę infekcji w Warszawie, zabrakło także koloru bordowego, reprezentującego największą ilość szkodników w danym regionie. Do tej pory jedynie mazowieckie było w stanie wygenerować ponad 20 proc infekcji, niezbędnych do oznaczenia mapy tym kolorem.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

W majowym top 20 szkodliwego oprogramowania znalazło się bardzo dużo nowości. Jedynie dwa szkodniki były obecne w poprzednim zestawieniu. Na liście widoczne są także cztery powroty, a więc programy, które występowały w top 20 wcześniej, lecz były nieobecne przez minimum miesiąc. Trojan-Proxy.Win32.Small.agi, który znajduje się na drugim miejscu i mający jednocześnie spory procentowy udział w infekowaniu komputerów polskich użytkowników, wykorzystuje komputer jako serwer proxy (pośredniczący). Dzięki temu może przesyłać spore ilości danych, jednocześnie spowalniając nasze połączenie z internetem.

Jest to szczególnie zauważalne na wolnych łączach. Dodatkową opcją szkodnika jest instalacja spyware (programy szpiegujące), które logują każdy wpisywany znak przez co narażają na utratę ważnych danych (loginy, hasła).

Top 5 najgroźniejszych aplikacji atakujących Polaków:

1. HEUR:Trojan.Win32.Generic

2. Trojan-Proxy.Win32.Small.agi

3. Packed.Win32.Krap.an

4. HEUR:Worm.Win32.Generic

5. not-a-virus:AdWare.Win32.Ezula.heur

-----

Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje