Reklama

Korzystam z Allegro Smart od roku. Oto moje spostrzeżenia – recenzja redakcyjna

Darmowe dostawy bez limitu przesyłek, darmowy zwrot i dostęp do specjalnych promocji tylko dla abonentów – Allegro Smart kusi użytkowników specjalnymi udogodnieniami za niewygórowaną cenę. W kwietniu minie rok odkąd korzystam z programu, a zbliżający się koniec umowy to dobry moment na podsumowanie. Jakie są moje odczucia z korzystania z usługi i czy zamierzam przedłużyć abonament?

Allegro Smart - o co chodzi?

Allegro wprowadziło usługę Smart dwa lata temu, w sierpniu 2018 r. Na czym ona polega? W największym skrócie, to program darmowej dostawy przesyłek zakupionych w serwisie. Miesięczny abonament kosztuje 8,99 zł, roczny - 49 zł (czyli 4,08 zł na miesiąc). Oba warianty umożliwiają nieograniczoną liczbę darmowych dostaw przesyłek zakupionych na Allegro: przy zakupie od 40 zł możemy skorzystać z paczkomatów i punktów odbioru (np. placówek pocztowych, kiosków Ruchu, sklepów Żabka, stacji Orlen), od 100 zł - z usługi kurierskiej. Wspomniane progi dotyczą całych zakupów od jednego sprzedawcy, by skorzystać z darmowej dostawy możemy więc kupić kilka różnych przedmiotów w jednym sklepie. Jeżeli z jakichś przyczyn się rozmyślimy (kupując na odległość nie musimy podawać przyczyn!), również za darmo możemy zwrócić towar.

Reklama

Allegro Smart to pionierski program na polskim rynku. Choć usłyszałam o nim sporo wcześniej, nie od razu skusiłam się na jego wykupienie. Po pierwsze wydawało mi się, że kupuję w sieci zbyt rzadko, by tego rodzaju abonament mógł być dla mnie opłacalny. Drugą przyczyną był wrodzony sceptycyzm: reklamy brzmiały dobrze, wręcz zbyt dobrze, gdzieś więc musi kryć się napisany drobnym druczkiem haczyk - być może jednak istnieje faktyczny limit przesyłek, a może nieświadomie podpiszę umowę na 10 lat? Lektura regulaminu szybko rozwiała te obawy, a szybka kalkulacja kosztów i potencjalnych zysków przekonała mnie, że Allegro Smart powinno z nawiązką opłacić się nawet osobie, która kupuje w sieci z umiarkowaną częstotliwością.

Czy opłaca się być smart?

Zanim rozpoczniemy dalsze rozważania, zacznijmy od konkretów i odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie: czy to się w ogóle opłaca?

Krótka odpowiedź brzmi: z mojej perspektywy, jak najbardziej. Nie jestem zakupoholiczką, nie należę do osób dla których przeglądanie internetowych sklepów stanowi rozrywkę samą w sobie, jednak przynajmniej raz na dwa miesiące zdarzało mi się kupić coś przez internet. Najczęściej korzystałam z dostawy do paczkomatów, łatwo więc policzyć, że cena rocznego abonamentu powinna zwrócić mi się już po niespełna sześciu zamówieniach. Komfort i wygoda korzystania z Allegro Smart sprawiły jednak, że przesyłek było znacznie więcej niż sześć - o tym za chwilę.

Za Allegro Smart zapłacimy kartą płatniczą (debetową lub kredytową), możliwa jest również płatność przelewem lub BLIK-iem. Podpięcie karty nie jest obowiązkowe, jednak wiąże się ono z dużo większą wygodą. Możemy nią wówczas płacić również za zakupy w serwisie, co w moim odczuciu jest najszybszą i najbardziej komfortową z możliwych opcji. Zakup potwierdzamy dzięki temu dosłownie dwoma kliknięciami, bez konieczności dodatkowego logowania w aplikacji banku czy przepisywania kodów SMS. Fakt, to tylko kilka sekund różnicy, ale zdecydowanie ułatwia sprawę szczególnie w aplikacji mobilnej, a właśnie w ten sposób najczęściej dokonywałam zakupów.

Przede wszystkim wygoda

Tych zaś było zdecydowanie więcej, niż w poprzednich latach. Posiadając Allegro Smart zaczęłam znacznie częściej kupować przez internet, ponieważ zmienił się mój sposób myślenia o zakupach online. Wcześniej korzystałam z Allegro głównie w sytuacji, gdy cena (po doliczeniu kosztów przesyłki) była wyraźnie niższa niż w sklepach stacjonarnych, lub gdy danego towaru nie mogłam dostać w tradycyjnym sklepie. Dotyczyło to więc zwykle towarów albo niszowych, albo droższych, jak np. elektronika.

Bezpłatna wysyłka sprawiła, że wzrosła cenowa przewaga Allegro nad tradycyjnymi sklepami, a w efekcie zaczęłam częściej zamawiać online także niezbędne rzeczy, które zazwyczaj kupiłabym w hipermarkecie. Kończą się tabletki do zmywarki, kapsułki do prania, płyn do soczewek kontaktowych? Mają je na Allegro. Zamiast pamiętać o nich podczas weekendowych dużych zakupów, częściej zaczęłam kupować je od razu w aplikacji, a najpóźniej drugiego dnia po zamówieniu odbierać z paczkomatu po drodze z pracy. Najwięcej korzyści z Allegro Smart odczułam oczywiście w okresie świątecznym - już same zakupy prezentowe sprawiły, że praktycznie zwrócił mi się roczny koszt abonamentu. O korzyściach wynikających z omijania galerii handlowych w tym najbardziej tłocznym czasie w roku nie muszę zapewne wspominać.

Przystępując do programu zastanawiałam się, czy nie okaże się, że zapłacę podwójnie, ponieważ interesujące mnie przedmioty i tak nie będą objęte programem. Przez 11 miesięcy nie spotkałam się jednak z tym problemem, za każdym razem bez trudu znajdowałam sprzedawcę z Allegro Smart. Ani razu nie skorzystałam natomiast ze Smart Okazji, czyli specjalnych, krótkoterminowych promocji dla abonentów. Mimo ich różnorodności, po prostu nie miałam takiej potrzeby.

Allegro Smart nie sprawiło, że całkowicie porzuciłam tradycyjne zakupy, ale z pewnością zachęciło mnie do kupowania online części przedmiotów, które przeważnie kupowałam stacjonarnie. W 2020 roku nie ma zapewne sensu tłumaczenie, jak wygodne jest robienie zakupów z perspektywy kanapy, o dowolnej porze, ponieważ prawie każdy zdążył się już o tym przekonać. Odpowiadając więc na pytanie, czy to się opłaca? Nie mam co do tego wątpliwości, na samej wysyłce zaoszczędziłam przez rok - jak wylicza sama aplikacja - prawie 300 zł. Warto też wziąć pod uwagę, że praktycznie wszystkie z zakupionych rzeczy były tańsze, niż w sklepach stacjonarnych, więc realna oszczędność była z pewnością jeszcze wyższa. Muszę przyznać, że przyzwyczaiłam się też do wygody wynikającej z łatwości zamówienia i jego odbioru. Rok z Allegro Smart oceniam więc pozytywnie i bez większego zastanowienia planuję przedłużyć abonament na kolejne 12 miesięcy.

 

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Allegro.

Advertisement
materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje