Reklama

Jak używać karty na zimowych wakacjach

Bądź ostrożny w restauracji!

Reklama

Bankomaty nie są jedynymi miejscami, w których powinieneś zachować ostrożność. Złodzieje krat kredytowych często stosują inne metody.

Kto z nas podczas wyjazdu na narty nie lubi zjeść dobrego obiadu na mieście? Za takie przyjemności także coraz częściej płacimy kartą. Uważajmy jednak, aby nie stracić jej z oczu: stworzenie kopii karty przy pomocy odpowiedniego sprzętu to zaledwie kwestia kilku minut! Oszuści mogą następnie wykorzystać taki duplikat do płacenia za zakupy, fałszując twój podpis.

Dlatego lepiej jest pójść za kelnerem lub kelnerką do czytnika kart kredytowych, zamiast czekać, aż przyniosą ci rachunek do stolika.

I jeszcze jedno: podczas płacenia rachunków za posiłki w restauracji podpisuj tylko jeden papier. Zdarza się bowiem, że oszuści niepostrzeżenie podkładają pod właściwy rachunek kopię ze znacznie wyższą kwotą.

Jeżeli na przykład podpisałeś rachunek na 350 euro zamiast na 35 euro, pozostaje ci tylko mieć nadzieję, że kelner dodał to jedno zero przez przypadek. Twój podpis upoważnia do pobrania z twojego konta kwoty, jaka widnieje na rachunku. Wyprostowanie takiej sprawy później może być trudne.

Grzesz nadmiarem ostrożności!

Poniżej przedstawiamy kilka działań zapobiegawczych, jakie powinieneś podjąć przed wyjazdem na urlop.

Gdy dostajesz nową kartę kredytową, natychmiast podpisz ją na odwrocie. Upewnij się, że długopis nie tylko pozwala na czytelny podpis, ale również jest wodoodporny i nieścieralny. Najlepiej użyj dobrego markera.

Zapamiętaj swój PIN - nigdy nie zapisuj tego numeru na samej karcie. Zapisanie jej na kawałku papieru i przechowywanie w portfelu wraz z kartą też nie jest dobrym pomysłem.

Numery awaryjne - na wszelki wypadek

Większość banków oferuje 24-godzinną obsługę w sytuacjach kryzysowych. Przed wyjazdem powinieneś zanotować numer podawany przez bank dla sytuacji kryzysowych, jak również numer dostawcy karty kredytowej.

Taki numer jest zwykle wydrukowany na odwrocie kary kredytowej - co oczywiście na niewiele się zda w przypadku kradzieży karty. Dlatego powinieneś trzymać ten numer w oddzielnym miejscu. Najlepiej dodaj go do książki adresowej w swoim telefonie komórkowym.

Po anulowaniu karty przy użyciu takiego numeru powinieneś skontaktować się ze swoim bankiem przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Bezpieczne rezerwacje online

Zachowaj również ostrożność wtedy, kiedy używasz karty kredytowej, aby z domu zarezerwować wyjazd na narty. Oszuści stosują najróżniejsze metody w celu uzyskania dostępu do danych dotyczących twojej karty - a tym samym, twoich pieniędzy.

Jeżeli chcesz szusować z gracją po internecie, a nie brnąć przez wirtualne zaspy, warto zainstalować pakiet oprogramowania bezpieczeństwa. Aplikacja typu Internet Security będzie monitorować twój komputer i chronić go przed ogromną ilością różnych ataków. Oprócz ochrony przed wirusami wybrany przez ciebie program powinien zostać wyposażony w zaporę sieciową oraz filtr antyphishingowy.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: rachunek | oszuści | podpis | PIN | karty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje