Jak dbać o bezpieczeństwo smartfona z Androidem?

Smartfon, zwłaszcza gdy jest on oparty na Androidzie, łatwo może stać się celem złośliwego oprogramowania lub ataku oszustów. W jaki sposób możemy chronić swój telefon przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie?

Android jest obecnie najpopularniejszą platformą mobilną i najbardziej popularnym celem cyberprzestępców. Rik Ferguson z firmy Trend Micro w kilku punktach opisuje, na co należy uważać, aby nie stać się ich ofiarą.

Otwartość kusi!

Warto skonfigurować nowy smartfon tak, by upewnić się, że bateria będzie wykorzystywana optymalnie, telefon będzie chroniony przed utratą i kradzieżą danych, a użytkownik zabezpieczony przed działalnością przestępców. Kusi ich otwartość ekosystemu Android. Możliwość wykorzystania wielu sklepów z aplikacjami do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania stanowi cenne narzędzie dla oszustów. Ponadto, w przeciwieństwie do świata iOS, nawet na oficjalnej witrynie sklepu Google Play nie ma żadnego mechanizmu sprawdzającego zawartość kodu aplikacji, co sprawia, że przestępcy mogą praktycznie natychmiast dotrzeć ze złośliwym oprogramowaniem do wszystkich użytkowników Androida.

Reklama

Jak zatem zabezpieczyć się przed wirusami i atakami internetowych oszustów? Oto kilka uniwersalnych rad dla posiadaczy smartfonów z systemem Android.

Blokada ekranu

Zawsze używaj blokady ekranu. Opcję tę znajdziesz zazwyczaj w ustawieniach bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku, jeśli zgubisz telefon lub zostanie on skradziony, złodziej nie tylko będzie miał dostęp do maili i zdjęć, ale również do konta Google, na którym mogą być przechowywane dane dotyczące finansów i inne osobiste informacje.

Bezprzewodowa komunikacja

Wykorzystaj możliwości konfiguracji Androida tak, aby wyłączyć wszystkie funkcje, z których nie korzystasz (np. Bluetooth czy Wi-Fi) - jest to dobry sposób na przedłużenie czasu pracy baterii. Jeśli nie masz na to czasu lub cierpliwości, darmowa aplikacja Longevity naprawdę uprości cały ten proces. Program dostarcza również aktualnych informacji na temat aplikacji i procesów powodujących największe zużycie energii.

Pilnuj Flasha

Adobe Flash jest obsługiwany przez Androida, ale może bardzo obciążać procesor, doprowadzając do szybszego zużycia baterii, nie wspominając o tym, że jest też często wykorzystywany przez przestępców, starających się zainfekować zarówno telefony, jak i komputery.

W ustawieniach przeglądarki Android zmień tryb pracy wtyczki z "Zawsze włączona" (Always On) na "Na żądanie" (On Demand). Dzięki temu animacje Flash będą uruchamiać się na stronach tylko wtedy, jeśli wyrazisz na to zgodę, oszczędzając tym samym baterię i zwiększając poziom bezpieczeństwa.

Uwaga na Wi-Fi

Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole "Automatycznych połączeń w przyszłości". Opcja ta może sprawić, że twój telefon będzie automatycznie łączyć się z pobliskimi sieciami o podobnej nazwie, co może być groźne dla twoich danych.

Kontrola aplikacji

Zwracaj uwagę na pozwolenia, o które proszą aplikacje podczas instalacji. Nie przeskakuj na kolejny ekran po prostu naciskając przycisk "Instaluj". Zastanów się dobrze zanim zainstalujesz aplikacje domagające się pozwolenia na łączenie się z internetem, wysyłanie lub odbieranie SMS-ów, odbieranie połączeń telefonicznych lub otrzymanie dostępu do książki telefonicznej itp. Czy darmowa gra naprawdę potrzebuje tych wszystkich pozwoleń?

Tylko Google Play

Google podejmuje pewne działania, które mają chronić użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, więc jeśli tylko możesz, trzymaj się z daleka od alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Google nie jest jednak nieomylny i złośliwe oprogramowanie jest wciąż dość często spotykane nawet na oficjalnej stronie Google Play. Zawsze sprawdź, czy wydawca aplikacji, którą chcesz ściągnąć, to właśnie ta firma, której należałoby się spodziewać - sprawdź te informacje zanim ściągniesz nową aplikację.

Odpowiednia ochrona

Zainstaluj jakiś program chroniący telefon przed złośliwym oprogramowaniem. Przestępcy poświęcają mobilnym platformom, a zwłaszcza Androidowi, coraz więcej uwagi. Instalacja zabezpieczenia to niska cena za święty spokój.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy