Reklama

Jak bezpiecznie kupować w internecie

Zakupy w internecie są wygodne. Bywa, że tańsze niż w zwykłym sklepie. Są też równie bezpieczne, jak wizyta w supermarkecie, ale pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

Reklama

Według danych Trusted Shops, na niemieckim rynku występują problemy w przypadku 2 na 100 transakcji w sklepach internetowych. Dane dotyczą tylko tych sklepów, które mają tzw. certyfikat zaufania i są uważane za wiarygodne. Należy więc założyć, że dla całego niemieckiego rynku odsetek kłopotliwych e-zamówień jest znacznie większy.

Reklama

W Polsce nikt nie dysponuje tego rodzaju danymi. Niemniej na forach internetowych regularnie pojawiają się opisy niezrealizowanych zamówień, kłopotów ze zwrotem towaru lub brakiem możliwości kontaktu z obsługą sklepu on-line. Według wielu internautów osoby, które padły ofiarą "trefnych" e-sklepów same nie pozostają bez winy. Zdaniem forumowiczów kierowanie się głównie najniższą ceną to wręcz prośba o kłopoty. Trudno się z tym nie zgodzić, choć należałoby do tego dodać kilka prostych sposobów na udane zakupy w sieci.

E-zakupowe abecadło

Nawykiem każdego klienta sklepu on-line powinno stać się zwrócenie uwagi, czy sprzedawca zamieścił swoje pełne dane (adres, telefon, e-mail, numery REGON i NIP). Należy zdecydowanie unikać dostawców, którzy podają na przykład wyłącznie numer skrytki pocztowej. Porządny sklep musi mieć również regulamin zakupów. Warto uważnie go przeczytać i sprawdzić, czy jasno określono zasady zakupu i zwrotu produktów. W razie wątpliwości, należy zadzwonić do sprzedawcy i zażądać dokładnych informacji. Znane, markowe sklepy internetowe mają specjalne infolinie dla klientów, pod które można telefonować nawet do późnych godzin wieczornych.

Przy okazji wizyty w e-sklepie sprawdźmy, od jak dawna działa (taka informacja również powinna być na jego stronie), a także przejrzyjmy opinie internautów na jego temat. Najlepiej szukać wpisów na stronie sklepu (jeśli sprzedawca nie dopuszcza możliwości zamieszczania komentarzy, nie świadczy to o nim dobrze) oraz w wyszukiwarkach produktów, np. Ceneo czy Skapiec. Najbezpieczniej robić zakupy w placówkach, które działają na rynku od dłuższego czasu i mają ustaloną renomę. Niektóre polskie sklepy internetowe działają już od kilkunastu lat. Prawdopodobnie najstarszym z aktualnie funkcjonujących jest sklep Komputronik, który wystartował w styczniu 1998 roku. - Zakupy w internecie są równie bezpieczne, jak te robione w tradycyjnych placówkach. W Polsce nie brakuje e-sklepów, które działają nawet po kilkanaście lat i realizują po kilkaset tysięcy przesyłek rocznie. To nie są jakieś przypadkowe placówki handlowe, ale przedsiębiorstwa oparte o solidne podstawy biznesowe - komentuje Piotr Zieliński, kierownik sklepu internetowego Komputronik.pl.

Uwaga na okazje!

Warto pamiętać, że sklep internetowy łatwo założyć, ale jeszcze prościej jest zwinąć interes. Podczas zakupów w sieci nie należy więc zapominać o zdroworozsądkowej zasadzie - która zresztą powinna nam towarzyszyć także podczas tradycyjnych zakupów - żeby uważać na "okazje", tzn. placówki, które oferują produkty znacznie taniej niż konkurencja. W takiej sytuacji nie zaszkodzi zapytać, czy sprzedawca jest w stanie uzasadnić wyjątkowo niskie ceny. Jeśli nie będzie miał przekonującego wyjaśnienia, a do tego opinie o sklepie nie będą pozytywne - bądź nie będzie ich wcale - lepiej darować sobie zakupy w takim miejscu.

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | sklepy | on-line | sklep | zakupy | sprzedawca | zakupy internetowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje