Reklama

Internetowa encyklopedia zwierząt

Internetową encyklopedię, która pomieści informacje o wszystkich opisanych przez ludzkość gatunkach zwierząt i roślin, chce stworzyć ekipa około 30 osób kierowana przez U.S. Field Museum Uniwersytetu Harvarda i kilka innych organizacji.

Ten projekt o nazwie "Encyclopedia of Life" może kosztować 100 mln USD a jego ukończenie zajmie 10 lat.

Reklama

Na sam początek projekt otrzymał dotacje w wysokości 12,5 mln dol. od dwóch amerykańskich fundacji (John D. and Catherine T. MacArthur Foundation oraz Alfred P. Sloan Foundation). Zadanie jest śmiałe, bo trzeba opisać 1,8 mln gatunków roślin i zwierząt. Potem opisywane będą również grzyby i mikroby. Jak na razie kilka demonstracyjnych artykułów znajduje się na stronie Eol.org.

Twórcy "Encyklopedii Życia" chcieliby, aby jej treści były przydatne zarówno dla ucznia, który ma odrobić zadanie domowe, jak i dla naukowców (będzie możliwość wybrania podstawowej lub rozszerzonej wersji artykułu). Będą się w niej znajdowały materiały multimedialne - zdjęcia, mapy, i filmy w powszechnych formatach. Biolodzy-hobbyści będą mogli dodać własne materiały, ale przed publikacją zostaną one sprawdzone przez ekspertów.

Do encyklopedii będą również systematycznie dodawane informacje o nowoodkrytych gatunkach. Naukowcy szacują, że na świecie może być 8 mln gatunków roślin i zwierząt, a więc wcale nie jest powiedziane, że encyklopedia zamknie się na opisaniu tych znanych obecnie. Poza tym dodane będą informacje o gatunkach wymarłych i znanych już tylko ze skamielin.

Dowiedz się więcej na temat: zwierze | encyklopedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje