Internet dla firmy - 6 ważnych informacji o sieci lokalnej LAN

Aby połączyć się z siecią, musi gdzieś istnieć jakieś urządzenie podpięte do niej kablem. I chociaż w biurach używa się coraz więcej urządzeń bezprzewodowych, sercem infrastruktury przewodowej i bezprzewodowej pozostaje nadal sieć lokalna. Wraz z Pawełem Mateckim, architektem systemów w firmie ALE, wyjaśniamy, co jest potrzebne do stworzenia sieci lokalnej.

Połączenie kablami odpowiedniej kategorii

Reklama

Zanim przejdziemy do przełącznika, trzeba się zastanowić nad sposobem połączenia urządzeń IP. Serwery, drukarki, komputery, punkty dostępowe sieci Wi-Fi, kamery i telefony IP oraz routery internetowe muszą mieć połączenie z siecią lokalną,  bo inaczej nie będą w stanie komunikować się ze sobą nawzajem — zarówno w firmie, jak i poza nią. 

Każde z tych urządzeń łączy się z siecią lokalną za pomocą kabla ethernetowego. Od roku 1991 powstały cztery generacje takich kabli miedzianych, oferujące coraz wyższą przepustowość i wydajność. Są to kable kategorii 5, 5e, 6 i 6a.

Pierwszym rozwiązaniem zapewniającym łączność na potrzeby telefonii IP były kable ethernetowe kategorii 5, jednak obecna infrastruktura kablowa korzysta często co najmniej z kategorii 6. Natomiast kategoria 6a zaspokoi nie tylko obecne, ale i przyszłe potrzeby firmy, umożliwiając dobrą obsługę aplikacji intensywnie przesyłających dane.

Dowiedz się więcej na temat: sieć lan | internet

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje