Reklama

Domeny warte fortunę

10 lat temu rejestracja domeny internetowej była bardzo droga. Zmieniają się czasy, zmieniają się też ceny domen. Obecnie domenę z końcówką .pl można kupić za kilkadziesiąt złotych, ale większość "atrakcyjnych" adresów już dawno została zarezerwowana.

Ostatnie półtora roku należało do "wielkich" przejęć popularnych adresów internetowych przez gigantyczne firmy medialne. Ponad rok temu Axel Springer Polska, wydawca m.in. "Faktu" i "Dziennika", nabył domenę dziennik.pl za nieco ponad pół miliona złotych, przynajmniej o takiej kwocie się mówi w kuluarach. Jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej adres ten można było kupić na internetowych aukcjach za 200 tys. zł. Trochę wcześniej firma Polkomtel, operator Plus, nabyła domenę iPlus.pl od częstochowskiej firmy Internet Plus. Kwota podobno nie była już tak wysoka, sięgała "zaledwie" 300 tys. zł. Do tego sprzedawca dostał w zamian domenę iPlus.com.pl.

Reklama

Jednak opisane powyżej przykłady i tak ustępują miejsca absolutnemu rodzynkowi, jakim jest zarejestrowana w 2004 roku domena euro2012.pl. Do 18 kwietnia nikt by nie dał za nią więcej niż 3000 zł. Jednak po pomyślnej dla Polski i Ukrainy decyzji UEFA, i przyznaniu nam organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, domena ta jest w tej chwili warta fortunę.

Kiedy rozpoczną się mistrzostwa, adres ten stanie się jednym z najpopularniejszych w światowym internecie, a miliony internautów z całego świata trafią właśnie, tam szukają informacji o swoim ukochanym sporcie. Trudno sobie wyobrazić, jak wiele można zarobić dzięki tej domenie. - Jesteśmy otwarci na propozycje osób, które chciałyby przyłączyć się do naszej inicjatywy - powiedział Arkadiusz Michno, Dyrektor Generalny Ideo, właściciela domeny euro2012.pl. W chwili obecnej domena ta jest wyceniana na 200 tys. zł. To oczywiście wstępna suma. Bardzo wstępna.

Najlepsze źródło darmowych programów w sieci - megapliki.interia.pl

W ostatnich tygodniach Polkomtel po cichu przejął domenę Plus.pl. Mimo iż operator komórkowy zapłacił za domenę krocie, sprawa nie została nagłośniona. Dlaczego? Dlatego, że Plus nie chciał rozgłosu. Nieoficjalnie wiadomo, że domena kosztowała Polkomtel ponad 100 tys. dolarów. Niepotrzebna reklama jedynie może podbić cenę i osłabić pozycję negocjacyjną kupującego.

Polkomtel to nie jedyny operator, który wydawał olbrzymie pieniądze na domenę internetową. Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, kupiła domenę Era.pl za ponad 100 tys. zł. Według nieoficjalnych informacji, Polska Telefonia Komórkowa wydała na domenę Orange.pl ponad 150 tys. euro. Jednak już wkrótce wszystkich operatorów komórkowych może przebić Play, który ma "ochotę" na domenę Play.pl (należącą do internetowego sklepu z grami). Ile Play może przeznaczyć na taki adres internetowy? Sądząc po tym, ile wydaje na reklamę, możemy mówić dużych kwotach.

Kupowanie "przyszłościowych" domen, a potem sprzedawanie ich z zyskiem od lat jest traktowane jako doskonałe źródło dochodu. Bez wątpienia jest jeszcze kilka ciekawych adresów do zdobycia, i odsprzedania. Najlepiej sprawdzić samemu, na przykład dzięki domeny.interia.pl.

Paweł Gąsiorski

Najlepsze źródło darmowych programów w sieci - megapliki.interia.pl

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: operator | domena | Polkomtel SA | plus | domeny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne