Reklama

Dodatkowy abonament za internet?

Od kilku miesięcy w polskich mediach trwa dyskusja na temat internetowego piractwa. Jednym z pomysłów jest płacenie dodatkowego abonamentu, zamiast odcinania od sieci piratów.

Reklama

Kilka dni temu Parlament Europejski ustalił, że dostęp do internetowej sieci dla piratów może być ograniczony, jeżeli jest to konieczne i proporcjonalne, tylko po sprawiedliwym i bezstronnym postępowaniu uwzględniającym wysłuchanie racji użytkownika.

Reklama

Jednak eksperci zajmujący się problemem internetowego piractwa twierdzą, że odcinanie Internetu to ślepa uliczka. Takie rozwiązanie może prowadzić jedynie do zwiększenia przepaści między prawem a społeczeństwem. Fundacja Nowoczesna Polska proponuje inne rozwiązania.

Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedział, że w walce z internetowym piractwem chce dać więcej praw użytkownikom sieci, poszerzając dozwolony użytek osobisty - legalizując każde niekomercyjne wykorzystanie kultury.

- Warto wrócić do pomysłu opłaty abonamentowej, na kształt abonamentu radiowo-telewizyjnego. Sądzę, że społeczna akceptacja takiego rozwiązania, w zamian za zdjęcie odium przestępcy, byłaby dość wysoka. Skuteczniej za to ścigajmy naruszających prawo dla osiągnięcia zysku finansowego - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jarosław Lipszyc.

HeiseOnline

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: internet | abonament

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje