Reklama

Dlaczego kobiety umieszczają zdjęcia na Facebooku?

Twoje znajome wrzucają na Facebooka całe stosy zdjęć? Dowiedz się dlaczego to robią!

Badanie przeprowadzone wśród 311 studentek korzystających z Facebooka dowiodło, że "kobiety, które poczucie własnej wartości opierają na wyglądzie, zamieszczają w internecie więcej swoich zdjęć i mają więcej znajomych na serwisach społecznościowych".

Reklama

Michael Stefanone z Uniwersytetu w Buffalo postanowił sprawdzić, czy w Internecie także widać prawidłowość socjologiczną, która brzmi: Mężczyźni opierają poczucie własnej wartości na osiągnięciach i powodzeniu w konkurowaniu z innymi, kobiety - na atrakcyjnym wyglądzie. Okazało się, że owszem.

Stefanone i współpracownicy czynią w opracowaniu rozróżnienie między dwoma rodzajami poczucia wartości: prywatnym, "związanym z tradycyjnymi wartościami, jak rodzina i zalety charakteru" oraz publicznym "opartym na aprobacie ze strony innych, atrakcyjnym wyglądzie i powodzeniu w konkurowaniu". Badanie dowiodło, że drugi rodzaj dominuje wśród współczesnych Amerykanek.

W artykule w piśmie "Cyberpsychology, Behavior And Social Networking" czytam też, że uczestniczki badania nigdy nie spotkały się w realu z 12 procentami "znajomych" z portali społecznościowych. Poza tym okazało się, że kobiety aktywne na serwisach społecznościowych miały większe grona znajomych. Poświęcały więcej czasu niż mężczyźni na zarządzanie profilem i umieszczanie w sieci zdjęć.

Autorzy analizy przypuszczają, że na zachowanie w sieci wpływ mogą mieć reality shows. "Wyniki badania mogą wskazywać na to, że prawidłowości przypisane do obu płci wynikają z tego, że kultura masowa skupia się na wyglądzie i powierzchowności kobiet. Kultura celebrytów wzbudza w kobietach przekonanie, że właśnie za wygląd będą najprędzej nagradzane lub karane".

Wystarczy spojrzeć na dowolny portal plotkarski, by się przekonać, że to prawda. Ubiór, fryzura i cera gwiazd są nie dodatkami do niusów, ale stały się głównym tematem. Łatwo znaleźć takie artykuły, jak "Która ładniejsza?", "Kto najlepiej wypadł na gali...?", "W co ona się ubrała?", "Kto ją tak oszpecił?", "XX bez makijażu".

Stefanone tak skomentował badanie: "Jestem rozczarowany tym, że w 2011 roku tak wiele młodych kobiet stara się dowieść, że są czegoś warte, przez wygląd zewnętrzny. W tym przypadku, umieszczają swoje zdjęcia na Facebooku, jakby chciały się zareklamować."

Ciekawe, ile pań z licznymi albumami na serwisach społecznościowych zgodziłoby się z tym stwierdzeniem. Każe zachowanie w sieci jest aktem autokreacji i na żadnym portalu nie brak też zdjęć panów napinających muskuły. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że pań robiących dzióbek jest na serwisach społecznościowych więcej.

Źródło informacji

gizmodo.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zdjecie | Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje