Reklama

Comarch HealthNote – nowoczesna książeczka zdrowia w smartfonie

Co zrobić, aby zawsze mieć przy sobie pełną i aktualną historię naszego leczenia? Najlepiej skorzystać z odpowiedniej aplikacji. Przyjrzeliśmy się takiej platformie – nazywa się HealthNote i nie tylko przechowuje medyczne informacje w bezpiecznym miejscu, ale umożliwia ich błyskawiczne udostępnienie medykom.

Niezależnie do tego, czy musimy regularnie chodzić do lekarza, czy pojawiamy się tam sporadycznie - stały dostęp do naszej dokumentacji medycznej jest bardzo istotny. Niestety, przysłowiowe papierki z przychodni czy szpitala trafiają na półkę, a kiedy musimy je znaleźć - okazuje się, że nie wiadomo, gdzie się podziały. A nawet jeśli na nie trafimy, trzeba je jeszcze udostępnić specjalistom. A co jeśli jesteśmy na wakacjach lub w delegacji? Albo jeśli nie ma nas w domu, a dokument jest pilnie potrzebny? Na pomoc przychodzi aplikacja Comarch HealthNote.  Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Jak działa Comarch HealthNote?

Reklama

Comarch HealthNote to zarówno aplikacja dla smartfonów z systemami iOS oraz Android i aplikacja internetowa. Aplikacja mobilna umożliwia wprowadzanie pomiarów parametrów życiowych i wyników badań, monitorowanie dolegliwości, skanowanie i podgląd dokumentów medycznych oraz udostępnianie danych lekarzom. W najnowszej wersji aplikacji wprowadzono nawet codzienne śledzenie postępu w liczbie wykonanych kroków.

Wersja internetowa (działająca poprzez przeglądarkę) daje nam dostęp do tych najważniejszych funkcji, a także komponentu dla lekarzy, dzięki któremu specjaliści będą mieli łatwy wgląd do naszych wyników badań i dokumentacji.

Nasze dane są przechowywane są w bezpiecznej chmurze Comarch EHR, a aplikacja może zostać zabezpieczona nie tylko poprzez hasło, ale również kod PIN, odcisk palca lub face ID (skan twarzy), co przyspiesza proces logowania.

Najważniejsze funkcje

Do celów sprawdzenia Comarch HealthNote skorzystaliśmy z wersji dla systemu Android. Apka jest do pobrania za darmo. Po instalacji zostaniemy poproszeni o podanie numeru telefonu w celu uzyskania kodu do autoryzacji.

Kolejne pytania zadawane podczas rejestracji dotyczą:  płci, daty urodzenia i wzrostu  oraz wagi - nie różnią się zatem od kwestionariuszy z typowej aplikacji fitness. Comarch HealthNote zapyta nas również, czy mamy cukrzycę lub nadciśnienie. Potem możemy zacząć korzystać z platformy.

Aplikacja ma przejrzysty i dobrze skonstruowany interfejs użytkownika. Na ekranie głównym (Badania) znajdziemy sekcje umożliwiające umieszczenie informacji o: stężeniu glukozy we krwi, wysokości naszego ciśnienia, o pulsie, temperaturze ciała i ewentualnych, niepokojących nas objawach. Wprowadzanie informacji nie stanowi problemu - proces przebiega intuicyjnie. Użytkownik ma również dostęp do kalendarza ze zgromadzonymi informacjami, zatem w każdej chwili możemy powrócić do konkretnie dnia i sprawdzić naszego zdrowia i leczenia.

Kolejną kluczową funkcją aplikacji jest możliwość robienia zdjęć dokumentacji (Dokumenty) - do tego wykorzystamy aparat w smartfonie lub tablecie. Jeśli zajdzie taka potrzeba,  zebrane dokumenty udostępnimy lekarzom (funkcja Udostępnij). W jaki sposób? Wybieramy stosowne badania, dokumentację lub wywiad medyczny, następnie prosimy lekarza o otworzenie strony WWW podanej w aplikacji, a my skanujemy kod QR (korzystając z aplikacji). Medyk otrzymuje błyskawiczny wgląd do naszej dokumentacji. W obecnej sytuacji możemy udostępnić lekarzom informacje na temat naszych parametrów zdrowotnych lub objawów, wykonując zrzuty ekranu i wysyłając je SMS-em lub e-mailem. Dokumentację można udostępniać z poziomu pojedynczego dokumentu, wybierając jedną z dostępnych opcji (e-mail lub dysk chmurowy). Dostęp do informacji może mieć każdy praktykujący lekarz, nie musi zakładać konta, ani się logować. W momencie sprawdzania aplikacji, nie była ona powiązana z żadna przychodnią lub konkretną usługą z zakresu telemedycyny.

W sekcji Profil możemy zmienić sposób logowania, dane lub powiązać apkę z naszymi profilami w Google Fit (Android) lub Apple Health (iOS).  Nie mieliśmy problemów z utworzeniem konta, autentyfikacją, ani z samą aplikacją - wszystko działało sprawnie i szybko od początku do końca testowania.

Korzystając z HealthNote otrzymujemy również możliwość prezentacji danych w formie wykresów lub tabel i opcję filtrowania dokumentów po tagach - dzięki niej nie zgubimy się w gąszczu zgromadzonych danych. Ktokolwiek próbował kiedyś odszukać ważnego wypisu lub wywiadu medycznego w zgormadzonych na półce teczkach z lekarskimi dokumentami, ten doceni wspomnianą funkcję.

 

Comarch HealthNote a pandemia koronawirusa

Ze względu na epidemię SARS-CoV2 aplikacja Comarchu otrzymała dodatkową funkcję - na ekranie głównym znajdziemy ankietę oceniającą nasze ryzyko zakażenia koronawirusem.  Po zadaniu serii pytań, aplikacja oceni stopień ryzyka zakażeniem - możemy otrzymać wynik: niski, średni lub wysoki. Ankieta została dostosowana do najnowszych wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoriatu Sanitarnego i Światowej Organizacji Zdrowia.

Nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo przydatnym obecnie rozwiązaniem jest możliwość cyfrowego gromadzenia danych medycznych w jednym miejscu, a następnie łatwego i bezpiecznego udostępnienia ich lekarzom. Telemedycyna stała się normą w trakcie pandemii, a Comarch HealthNote sprawdzi się podczas jej praktykowania.

Dalsze plany rozwoju Comarch HealthNote

Comarch ma ambitne plany na dalszą rozbudowę HealthNote. Krakowski developer planuje wprowadzenia opcji pracy offline aplikacji, dodanie bazy leków, łącznie z integracją z serwisami informującymi o dostępności danego specyfiku w aptekach. W perspektywie znalazło się również utworzenie subkont dla np. naszych dzieci lub osób starszych, które są pod naszą opieką. Firma myśli również o wprowadzeniu integracji z urządzeniami pomiarowymi, tak aby - dla przykładu - glukometr przesyłał wyniki bezpośrednio do aplikacji. Czeka nas również rozszerzenie obecnie działających integracji z Apple Health i Google Fit oraz dodanie kolejnych z aplikacjami o podobnym charakterze.

Podsumowanie recenzji

Comarch HealthNote to udana aplikacja z segmentu healthcare. W obecnej sytuacji trudno wyobrazić sobie kontakty z lekarzami - szczególnie jeśli regularnie leczymy się - bez takiego rozwiązania. Oszczędność czasu, mniej stresu i błyskawiczny dostęp do dokumentacji znajdującej się w bezpiecznym miejscu to jeden plus, ale opcja szybkiego udostępnienia naszych wyników lekarzowi w cyfrowej wersji ułatwia jego prace, zarazem redukując ryzyko zarażenia się koronawirusem podczas wizyty w przychodni.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Comarch


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje