Reklama

5 kroków do bezpiecznych zakupów w internecie

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas robi zakupy przez internet. Według prognoz interaktywnie.com, w tym roku Polacy wydadzą w e-sklepach aż 26 mld złotych. Niezaprzeczalnymi zaletami zakupów w sieci są ogromny wybór towarów, oszczędność czasu i pieniędzy, ale e-zakupy trzeba również umieć robić.

Co jakiś czas wznawiana jest dyskusja na temat bezpieczeństwa zakupów w internecie. Pojawiają się głosy, że elektroniczne formy płatności wiążą się z ryzykiem ataku hakerów, którzy mogą zająć środki na naszym koncie. Inni ostrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy po otrzymaniu zapłaty wysyłają inny czy podrobiony towar lub wręcz nie robią tego wcale.

Reklama

Z badań przeprowadzonych na potrzebę publikacji "Polski e-konsument - typologia, zachowania" wynika, że co ósmy badany wiąże z zakupami online ryzyko utraty prywatności danych osobowych. Aż 29 proc. respondentów odpowiedziało, że obawia się oszustw związanych z płatnościami.

"Rzeczywistość jest taka, że dokonywanie płatności w internecie będzie bezpieczne tylko wtedy, gdy sami o to zadbamy" - mówi Joanna Kuzdak, prezes e-sklepu Agito.pl. Na co należy zwrócić uwagę, aby nasze zakupy były bezpieczne? 

1) Unikajmy e-sklepów, które nie posiadają regulaminu, a na stronie nie jest podany kontakt (adres, telefon), numer KRS czy NIP. 

2) Nie korzystajmy ze sklepów, na temat których jest mało opinii w internecie lub są one głównie negatywne.

3) Zwracajmy uwagę na szyfrowanie strony www. Na początku adresu powinien widnieć skrót  "https", a nie "http".

4) Nie dokonujmy płatności korzystając z niezabezpieczonych sieci, takich jak hot spoty w kawiarniach czy na dworcach. Nie mamy pewności jak są one zabezpieczone i czy ktoś nie ma dostępu do naszych danych.

5) Wybierajmy sklepy, które oferują kilka form płatności. Serwisy godne zaufania zazwyczaj oferują różne opcje płatności - do najpopularniejszych należą szybkie płatności przelewem, karta kredytowa, płatność przy odbiorze, czy sprzedaż na raty.
 

Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | zakupy internetowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje