Reklama

3 lata za zemstę?

Policjanci z zespołu do spraw przestępczości internetowej i sekcji do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali studenta V roku informatyki, który usunął ze strony internetowej jednej z firm część danych i wprowadził treści, które miały szkodzić jej interesom. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności - poinformował serwis policja.pl

We wtorek 18 września policjanci zostali powiadomieni przez właścicielkę jednej z rzeszowskich firm reklamowych, że ktoś bez jej wiedzy i zgody dokonał zmian i wprowadził nowe dane informatyczne na serwerze i stronie internetowej firmy.

Wykradł z serwera dane dotyczące zamówienia złożonego przez jednego z klientów, a następnie usunął to zamówienie, tak by firma nie miała do niego dostępu i nie mogła go zrealizować. Kara za niewykonanie w terminie zamówienia, to około 30 tys. zł, które obciążą jej firmę. Ponadto na stronie internetowej firmy umieścił informacje, które szkodzą jej interesom.

Reklama

Ustalenie właściciela komputera i miejsca, w którym się znajdował zajęło policjantom dwa dni. W czwartek zatrzymali studenta piątego roku informatyki. W jego mieszkaniu znaleźli komputer, który posłużył mu do wprowadzenia zmian na serwerze i stronie internetowej. Na dysku komputera policjanci znaleźli wykradzione pliki z danymi firmy.

Z wyjaśnień złożonych przez zatrzymanego wynika, że zmian tych dokonał po tym, jak właścicielka firmy zerwała z nim umowę o pracę, odmawiając wypłacenia mu wynagrodzenia.

Dopisanie na stronie firmy wiersza "sugeruję, uważać na zawieranie umów z tą firmą" miało być zemstą. Natomiast umieszczenie swojego adresu e-mail na zakładce strony w miejscu kontaktów z pracownikami odebraniem klientów firmie.

Kara do 3 lat pozbawienia wolności czeka nie tylko jego, ale każdego, kto nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych lub w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych w myśl artykułu 268a Kodeksu karnego.

Źródło: hacking.pl

Źródło informacji

hacking.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kara | policja | firmy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje