Zadziwiające odkrycie. Statek z epoki kamienia i skarb u wybrzeży Capri

U wybrzeży Włoch odkryto pozostałości wraku statku, który prawdopodobnie pochodzi z epoki kamienia. Co więcej, nieopodal znaleziono również obsydianowe rzeźbione bloki, które prawdopodobnie służyły do uzyskiwania ostrych odłamków służących jako narzędzia. Dowody te sugerują, że starożytni byli wykwalifikowanymi żeglarzami.

U wybrzeży Capri znaleziono skarb

Zespół podwodnych archeologów ogłosił, że na początku tygodnia dokonali niezwykłego odkrycia. U wybrzeży Capri w Zatoce Neapolitańskiej zespół badaczy odkrył pozostałości wraku statku z epoki kamienia. Wokół rozrzucony był ładunek, pośród którego leżał skarb. Wśród w większości bezużytecznych przedmiotów leżał duży kawałek obsydianu.  

Obsydian (dla fanów „Gry o Tron” smocze szkło), to skała złożona niemal wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego. Nazywany jest również naturalnym szkłem. Często był wykorzystywany w dawnych czasach to wytwarzania ostrzy czy innych narzędzi codziennego użytku. Jest to jeden z najostrzejszych materiałów na Ziemi. Można go znaleźć na przykład na niektórych włoskich wyspach wulkanicznych. Jednak ten konkretny blok, znaleziony w pobliżu pozostałości wraku, prawdopodobnie nie pochodzi z tych wysp.  

Reklama

Neolityczne obsydianowe rdzenie

Neolityczne pozostałości wraku po raz pierwszy został zauważony przez policyjnych nurków w zeszłym miesiącu. Następnie zainteresowali się nim podwodni archeolodzy, którzy na początku tego tygodnia odkryli obsydian wśród rozrzuconego ładunku.  

W sumie znaleziono szereg rozdrobnionych obsydianowych rdzeni, z których jeden nosi na powierzchni wyraźne ślady dłutowania i rzeźbienia. Rzeźbiony rdzeń znajdował się na głębokości od 30 do 40. Waży prawie 8 kilogramów i ma wymiary 28 na 20 na 15 centymetrów. 

Niestety nie udało się zlokalizować żadnych większych pozostałości po wraku statku w tym miejscu, jednak poszukiwania w dalszym ciągu trwają. Na ten moment archeolodzy prowadzą „szeroko zakrojone badania instrumentalne dna morskiego, aby zweryfikować możliwą obecność kadłuba lub innego materiału ładunkowego”.  

Odkrywanie przeszłości

Części wraku odkryto za to w innym miejscu, w pobliżu słynnej Lazurowej Groty, czyli ulubionego przez cesarzy rzymski miejsca kąpieli. Nie ma wielu informacji na temat działalności człowieka na wyspie Capri w okresie neolitu, choć istnieją pewne dowody, że ludzie byli obecni w tym okresie na wielu wyspach Morza Śródziemnego.  

Obsydian został wcześniej jeszcze odnaleziony w jaskini Franchthi w Grecji. Naukowcy wysnuli wtedy teorię, że materiał ten został przewieziony przez Morze Egejskie przez starożytnych żeglarzy około 13 tys. lat temu. Co jest dowodem na rozwinięte społeczności żeglarskie ludzi z epoki kamienia. Chociaż naukowcy nie są pewni co do tego, kiedy dokładnie ludzie nauczyli się żeglować.  

Znalezione na Krecie kamienne narzędzia datowane są na 130 tys. lat, co wzbudziło wśród uczonych spekulacje, że neandertalczycy mogli przypłynąć do Europy z Bliskiego Wschodu.  

Na ten moment jest niewiele informacji o odnalezionych bryłach obsydianu. Archeolodzy mają jednak nadzieję, że renowacja i analizy pomogą odpowiedzieć na większość pytań oraz ujawnią prawdziwy wiek pozostałości wraku. Może uda się nawet wypełnić niektóre luki w naszej wiedzy o neolitycznym Capri.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morze Śródziemne | Włochy | neolit | epoka kamienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy