U naszego sąsiada odkryto rzymskie sanktuarium

W niemieckiej Nadrenii archeolodzy odkopali pozostałości starożytnego sanktuarium, mającego ponad 1600 lat. Pośród ruin znaleźli niezwykle dobrze zachowaną płaskorzeźbę rzymskiego bóstwa.

  • Sanktuarium znaleziono pod budynkiem dawnej komendy policji w nadreńskiej miejscowości Trewir. Odkrycia dokonali niemieccy archeolodzy z Generalnej Dyrekcji ds. Dziedzictwa Kulturowego w Nadrenii-Palatynacie.
  • W ruinach budowli znaleźli 1,20-metrową płaskorzeźbę wapienną, przedstawiającą jedną z postaci rzymskiego kultu, Cautesa niosącego pochodnię.
  • Znalezione ruiny są pozostałością mitreum, czyli świątyni poświęconej solarnemu bóstwu - Mitrze. Archeolodzy są pod wrażeniem stanu znalezisk, twierdząc, że tylko przypadek mógł je zachować w takiej formie do naszych czasów.

Reklama

Niesamowite odkrycie w Niemczech. To płaskorzeźba rzymskiego bóstwa

Niemieccy archeolodzy prowadzą wykopaliska pod dawną komendą w Trewirze od lutego tego roku. Miasto to założyli Rzymianie w 17 roku p.n.e., przez co uznawane jest za jedno z najważniejszych pozostałości ich kultury w Niemczech. Archeolodzy zakładali, że podczas prac znajdą ruiny rzymskiej wilii. To, co jednak odkryli, przerosło ich najśmielsze założenia.

Archeolodzy faktycznie znaleźli ruiny, lecz nie rzymskiej wilii a rytualnego mitreum, gdzie Rzymianie czcili boga Mitrę. Wskazuje na to najważniejsze odkrycie wykopalisk, czyli posąg postaci Cautesa, który w mitologii nieodłącznie występuje z Mitrą.

Mitra był jednym z pomniejszych bóstw słońca, której kult Rzymianie przyjęli od Persów. W mitologii obok niego zawsze występują dwie postacie, Cautes i Cautopates. W wyobrażeniach są bliźniakami, z których Cautes trzyma wysoko zapaloną pochodnię, symbolizując wschód słońca, lato i życie, a Cautopates ma pochodnię opuszczoną i zgaszoną, co oznacza zachód słońca, zimę i śmierć.

To może być tylko początek kolejnych znalezisk w Trewirze

Znalezione sanktuarium prawdopodobnie zostało zniszczone w IV wieku naszej ery, kiedy w Cesarstwie Rzymskim upadł kult Mitry. Na konferencji prasowej ogłaszającej odkrycie, archeolodzy i miejscowi kuratorzy kultury podkreślili, że znalezienie tak dobrze zachowanej płaskorzeźby jest "szczęśliwym zbiegiem okoliczności".

Posąg już znajduje się w warsztatach konserwatorskich Rheinisches Landesmuseum w Trewirze. Archeolodzy są pewni, że w sanktuarium znajdą kolejne pozostałości czy artefakty. Na ich wydobycie mają jeszcze 18 miesięcy, zanim w miejscu wykopalisk rozpocznie się budowa nowej remizy strażackiej.

Kult Mitry w Rzymie. Religia zniszczona przez chrześcijaństwo

Odkrycie w Trewirze jest niezwykle znaczące dla całej archeologii zajmującej się Cesarstwem Rzymskim. Kult Mitry jest bowiem jednym z najbardziej tajemniczych elementów historii imperium.

Jak już wspomnieliśmy, Mitra był bóstwem przyjętym od Persów. Jego kult rozpowszechnił się w Rzymie po zwiększeniu wpływów na Bliskim Wschodzie i przyjęciu wpływów kultury greckiej, w której już wcześniej był popularny.

W Cesarstwie Rzymskim kult Mitry był szczególnie popularny wśród wojskowych. Charakteryzował się specjalnymi świątyniami nazywanymi mitreum, takimi jak ten w Trewirze. Budowane były pod ziemią w formie pokoi bądź jaskiń. Wiąże się to z rzymsko-greckim wizerunkiem Mitry jako postaci zabijającej byka w ramach rytuału.

Do tej pory odkryto 135 mitreów na terenach dawnego Cesarstwa Rzymskiego. Co ciekawe mimo popularności w swoim czasie, dziś praktycznie nic nie wiemy nt. rzymskich obrzędów kultu Mitry. Wiąże się to z faktem, że jego wyznawcy musieli zachowywać całkowitą tajemnicę na ten temat.

Co ciekawe do upadku kultu Mitry w Rzymie przyczyniło się chrześcijaństwo. Obie religie przez pewien czas konkurowały ze sobą o wiernych. Porzucenie kultu przypada zaś na moment ustanowienia chrześcijaństwa oficjalną religią Cesarstwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | badania archeologiczne | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL