Ponad 100 tysięcy artefaktów. Otwiera się największe muzeum na świecie

W Egipcie powstaje największe muzeum na świecie. W otoczeniu piramid będzie wystawiona ogromna liczba eksponatów związanych ze starożytnym Egiptem.

Wiele muzeów ma tak dużą liczbę eksponatów, że ciężko je z odpowiednią uwagą zobaczyć w ciągu zaledwie jednego dnia. Jednym z bardziej znanych przykładów jest choćby paryski Luwr. Ale co jeśli niezwykle długa i bogata historia kraju sprawia, że nawet słynne francuskie muzeum jest zbyt małe? Z takim wyzwaniem musiał zmierzyć się Egipt, w którym nieustannie prowadzone są badania archeologiczne i wydobywane są na światło dzienne koleje artefakty związane z jego historią sięgającą czasów faraonów.

Na szczęście czasy niepohamowanego rozkradania dziedzictwa tego kraju już minęły, teraz zabytkowe przedmioty pozostają w granicach państwa. Rodzi to jednak pewne problemy z możliwością ich eksponowania. Zaproponowano budowę Wielkiego Muzeum Egipskiego, które miałoby zgromadzić największe pamiątki przeszłości.

Reklama

Największe muzeum na świecie pomieści skarby z przeszłości

Muzeum jest pomyślane jako kompleks kulturalny poświęcony egiptologii i będzie zawierać 24 tys. mkw stałej powierzchni wystawienniczej, a dodatkowo muzeum dla dzieci, obiekty konferencyjne i edukacyjne, duże centrum konserwatorskie (łącznie zajmą 90 tys. mkw) oraz rozległe ogrody na terenie o powierzchni 50 ha. Na zdjęciach widoczna jest klinowata konstrukcja i wapienna okładzina, a także trójkątne otwory i panele ścienne - motyw, który ma pojawić się w całym budynku.

Po zakończeniu prac w ogromnej kolekcji eksponatów faraonów ze starożytnego Egiptu znajdą się antyki z grobowca króla Tutanchamona, wystawione w całości po raz pierwszy od odkrycia w 1922 roku. Zaprezentowany zostanie również statek rytualny, czyli "barka słoneczna", zwany statkiem Chufu, który znaleziono obok Wielkiej Piramidy (znajdował się tam przez ok. 4,5 tys. lat). To, co chyba wszystkim rzuca się w oczy to kolosalne atrium z wielkimi schodami i liczącą 3,2 tys. lat rzeźbą Ramzesa II. Wewnątrz znajdować się będzie łącznie ponad 100 tysięcy artefaktów faraonów ze starożytnego Egiptu.

W powstaniu Wielkiego Muzeum Egipskiego mówiło się już od dawna

Plany budowy ujawniono w 1992 roku, kiedy ówczesny prezydent Husni Mubarak przeznaczył pod ten projekt teren położony około 2 km od trzech piramid w Gizie. Jego budowa rozpoczęła się dopiero w 2012 roku. Początkowo częściowe otwarcie miało odbyć się w 2018 roku, ale ze względów politycznych i gospodarczych przesunięto je na bliżej nieokreślony termin.

Według strony grandegyptianmuseum.org, gdzie dokumentowane są postępy prac, szacunkowe otwarcie przypada na późną wiosnę 2024 r. Wielkiego Muzeum Egipskiego jest pierwszą tego typu instytucją, które otrzymało certyfikatu IFC EDGE Advanced Green Building, który wyróżnia budynki zaprojektowane z myślą o oszczędnym gospodarowaniu zasobami. Według IFC Wielkie Muzeum Egipskie otrzymało nagrodę za "projekt i konstrukcję zasobooszczędną i przyjazną dla klimatu".

Po oficjalnym oddaniu, muzeum przejmie od Luwru miano największego na świecie. Ale na świecie wciąż projektowane są inne duże obiekty. Niedawno opisywaliśmy w GeekWeeku Muzeum Sztuki Zaishui, kilometrowy budynek zaprojektowany tak, aby do wnętrza wlewała się woda jeziora, na którym się znajduje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starożytny Egipt | Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy