Dziwnie spłaszczone ludzkie czaszki nie były dziełem przypadku

Żyjący w Japonii kilkaset lat temu lud Hirota był wyjątkowy w skali światowej. Członkowie tej społeczności cechowali się nienormalnie wykrzywionymi czaszkami. Do tej pory było to zagadką dla antropologów, jednakże nowe wyniki badań rzucają nowe światło na tę kwestię.

W Japonii istniała szczególna społeczność, która odznaczała się dziwnie spłaszczonymi głowami. Mowa tu o ludzie Hirota, który zamieszkiwał wyspę Tanegashima między III a VII wiekiem n.e. 

Co ciekawe członkowie tej kultury grzebali swoich zmarłych na przybrzeżnych wydmach. Ciała były bogato ozdobione m.in. w wisiorki z grawerowanymi geometrycznymi wzorami oraz w wisiorki z głową smoka.

Kolejną interesującą kwestią był wyjątkowo niski wzrost członków tej społeczności - mężczyźni mieli średnio 154 cm wzrostu, zaś kobiety średnio 143 cm. Ponadto archeolodzy wskazują, że lud Hirota praktykował unikalny zwyczaj usuwania jednego siekacza z górnej szczęki.

Reklama

Tajemnicze deformacje czaszek w Japonii

Jak już wspomniano, wyjątkową cechą członków ludu Hirota było to, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mieli zmieniony kształt czaszek. Pierwsze prace archeologiczne na wyspie Tanegashima były prowadzone w latach 1957-1959, a kolejne w latach 2005-2006.

W trakcie badań archeologicznych odnaleziono setki pełnych i częściowych szkieletów oraz kilkadziesiąt tysięcy wszelkiego rodzaju dóbr grobowych.

 - Podczas wstępnych wykopalisk znaleźliśmy szczątki ze zniekształceniami czaszki charakteryzującymi się krótką głową i spłaszczonym tyłem czaszki, w szczególności kością potyliczną i tylnymi częściami kości ciemieniowych - powiedziała prof. Noriko Seguchi z Uniwersytetu Kyushu w Japonii.

Archeolodzy w swoich najnowszych badaniach skupili się na analizie zdeformowanych czaszek. Wykorzystali do tego kompleksową analizę porównawczą skanów 3D i obrazów 2D. W porównaniach wykorzystali czaszki pochodzące od ludu Jomon, który żył przed ludem Hirota oraz współczesne czaszki ludu Doigahama.

Pierwszym krokiem było dokonanie analizy wizualnej szczątków, dalej wykonano szczegółową analizę statystyczną konturów i kształtów wszystkich czaszek. Zauważono, że czaszki ludu Hirota mają szczególne i unikalne cechy, które je wyróżniają.

Jak wskazują naukowcy, grzbiety czaszek były wyraźnie spłaszczone, dodatkowo były one asymetryczne oraz posiadały wybrzuszenia i zagłębienia, które nie mogły powstać w naturalny sposób.

Prof. Seguchi powiedziała: - Obecność spłaszczonej tylnej części czaszki charakteryzującej się zmianami w kości potylicznej wraz z zagłębieniami w częściach czaszki łączących kości, szczególnie w szwie strzałkowym i lambdoidalnym, silnie sugerowała celową modyfikację fragmentu szkieletu.

Archeolodzy nie wiedzą, dlaczego lud Hirota specjalnie odkształcał swoje głowy — zauważono, że mężczyźni i kobiety mieli je zdeformowane w takim samym stopniu. Może to sugerować, że mogło to być powiązane ze wzmacnianiem tożsamości kulturowej.

- Nasze odkrycia w znacznym stopniu przyczyniają się do zrozumienia praktyki celowej modyfikacji czaszki w starożytnych społeczeństwach. Mamy nadzieję, że dalsze badania w regionie przyniosą dodatkowe informacje na temat społecznego i kulturowego znaczenia tej praktyki w Azji Wschodniej i na świecie. - dodaje prof. Seguchi. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antropologia | Archeologia | Japonia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy