Reklama

Technologia dla naszego zdrowia

Zamiast głośnego budzika - światło. Zamiast szpitalnego pokoju - domowa atmosfera. W najbliższych latach technologie zagwarantują nam terapię prosto z kina science-fiction.

Lot nad oceanem trwał prawie 12 godzin. Podróż do hotelu wyczerpała resztki twoich sił. Jedyne, o czym myślisz, to prysznic i łóżko. Ale to nie pomoże na złe samopoczucie spowodowane lotem. W pokoju hotelowym czeka jednak niespodzianka: innowacyjne rozwiązaniem, które za pomocą światła przywraca naturalny balans w organizmie.

Reklama

To tylko jeden z wielu projektów, który ma poprawić nasze samopoczucie. Jak się okazuje, naukowcy codziennie przygotowują dla nas technologiczne nowinki, które mają pomóc nam żyć. Niektóre z nich sprawiają dzisiaj wrażenie żywcem wyjętych z filmów science-fiction. Za 20 lat mogą jednak stać się codziennością.

Okno na jutro

Projekt pokoju hotelowego, który dostosowuje się do potrzeb zmęczonych po długiej podróży gości, nosi nazwę Daylight, a jego pomysłodawcą jest firma Philips. Cała idea opiera się na wykorzystaniu teorii mówiącej, że natężenie światła ma wpływ na samopoczucie człowieka. Narzędziem mającym to udowodnić jest wielowymiarowe okno, które składa się z serii czułych na dotyk paneli. Opisywane panele kontrolują przepływ światła, mogąc jednocześnie zmieniać jego barwę poprzez filtry.

PREZENTACJA PROJEKTU DAYLIGHT PODCZAS DNI SIMPLICITY PHILIPSA

Wystarczy przeciągnąć ręką przez okno stworzone przez Philipsa, a zamiast szarych budynków znajdujących się na zewnątrz zobaczymy zielone pnącza powoli zakrywające całą powierzchnię okna. Ruchy dłoni w poziomie nakładają natomiast na okno kolejne filtry, zmieniające nastrój w całym pokoju. Co daje nam taka zabawa ze światłem?

Dynamiczne dostosowanie poziomu i intensywności światła pełni role terapeutyczną dla naszego organizmu, pozwalając dostosować się do nowej strefy czasowej. Dodatkowym elementem okna Daylight jest coś na kształt zewnętrznego parapetu, na którym może usiąść gość. Po spoczęciu rozpoczyna się intensywna terapia światłem, która ma złagodzić skutki zespołu nagłej zmiany strefy czasowej.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | technologie | samopoczucie | rodzice | Science | okno | światła | technologia | światło

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje