Reklama

Ta rękawica zrobi z ciebie mocarza

Na potrzeby astronautów opracowywany jest projekt rękawicy wspomagającej, która zwykłego śmiertelnika zamieni w mocarza.

Owoc współpracy NASA i inżynierów General Motors będzie się nazywać "Wzmacniacz uścisku", "K-glove" albo "Robo-Glove". Rękawica zawiera czujniki , które informują system o wywieranym nacisku, co uruchamia wspomaganie ruchów użytkownika przez mechaniczne ścięgna.

Reklama

Dzięki pomocy rękawicy, do wykonania czynności wystarczy o ponad połowę mniejszy wysiłek ze strony noszącego. Pracownik wolniej się męczy i może pracować dłużej. A to przyda się nie tylko podczas napraw wykonywanych w przestrzeni kosmicznej. Prawdopodobnie zostanie też wykorzystane na liniach montażowych w fabrykach samochodów.

Obecny, drugi prototyp nie jest jeszcze doskonały, szczególnie dlatego, że waży aż kilogram. Rękawica powinna pomagać, a nie stanowić obciążenie. Inżynierowie obiecują, że już trzecia wersja będzie się nadawała do użytku, m.in. dzięki zastosowaniu lżejszych akumulatorów. Gdy konstruktorom uda się urządzenie odchudzić, kolejny krok do budowy zbroi Iron Mana będziemy mieć za sobą.

Dowiedz się więcej na temat: astronauci | NASA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje