Reklama

Robot, który sam rozplanuje nakrywanie do stołu

Naukowcy z amerykańskiej uczelni MIT nauczyli robota nakrywania do stołu uwzględniając inteligentne planowanie.

Choć samo stworzenie robota wykonujące szereg uprzednio zakodowanych czynności nie jest niczym nowym, tak już pomysł na stworzenie maszyny zdolnej planować swoje kolejne ruchu względem tych już wykonanych wydaje się całkiem interesujący. Dokładnie tego dokonali naukowcy z uniwersytetu MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Reklama

Zaprojektowany przez nich robot, potrafi w całkiem "ludzki" sposób posegregować wykonywane czynności względem zleconego zadania, a przy tym odpowiednio zareagować w momencie np. schowania ważnego elementu "układanki". Specjalnie zaprojektowany system, zwany przez naukowców "planowaniem z uwzględnieniem nieokreślonych czynników" jest nie tylko bardziej skuteczny od standardowego kodowania, ale także pozwala maszynie na pomięcie np. jednego etapu, jeśli nie zagrozi to w żaden sposób całokształtowi.

Ten sposób projektowania zadań może przynieść duże korzyści w przypadku wykorzystania robotów w fabrykach, zwłaszcza podczas pracy na potencjalnie niebezpiecznymi materiałami.

Dowiedz się więcej na temat: robot | Sztuczna inteligencja | technologia | MIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje