Reklama

Rio 2016 - olimpiada technologicznych innowacji

Olimpiada w Rio rozpoczyna się 5 sierpnia /123RF/PICSEL

Olimpiada w Rio to jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie sportowe tego roku. Zawodników, organizatorów i kibiców będzie wspierać nowoczesna technologia. Opisujemy najciekawsze z zastosowanych rozwiązań.

Siatkówka

Piłka siatkowa jest sportem, w którym często o zdobyciu punktu decydują detale, a sędzia nie zawsze jest w stanie je wszystkie wychwycić. Bywa, że sytuacje sporne kończą się się niesprawiedliwymi werdyktami, a to psuje piękno sportu. Tutaj z pomocą przychodzi specjalna technologia powtórek wideo. Polega ona na tym, że mecz jest bardzo szczegółowo rejestrowany, a po każdym punkcie drużyny mogą ubiegać się o zweryfikowanie decyzji sędziego poprzez odtworzenie powtórki. Jeśli okaże się, że arbiter się pomylił - decyzja zostanie zmieniona.

Łucznictwo

Reklama

To jeden z niewielu sportów, gdzie dzięki technologii instytucja sędziego została praktycznie wyeliminowana. Tarcze są teraz w pełni cyfrowe, a ich działanie jest na tyle bezbłędne, że samodzielnie mogą decydować o rozstrzygnięciu zawodów. Co więcej, wyniki są niemal natychmiast widoczne na tablicach informacyjnych. Aby podkręcić emocje, kibice będą mogli na żywo monitorować także tętno zawodników.

Kajakarstwo i wioślarstwo

Tu również skupiono się na kibicach. W Rio wszystkie kajaki i łodzie będą wyposażone w bardzo dokładne nadajniki GPS, dzięki którym widzowie będą mieli na bieżąco dostęp do takich danych jak prędkość, kierunek i położenie. System pozwoli na dokładne przyjrzenie się taktykom poszczególnych zespołów, co dotychczas było nie możliwe.

Pływanie

Podczas dużego wysiłku jakim jest pływanie na czas, dodatkowe skupianie się na liczeniu okrążeń niepotrzebnie odwraca uwagę. Oprócz tego, zdarza się, że zaabsorbowani zawodnicy najzwyczajniej w świecie mylą się w liczeniu. Organizatorzy zawodów w Rio specjalnie dla nich przygotowali cyfrowe liczniki okrążeń, które znajdują się na dnie. Współpracują one z płytkami dotykowymi na końcach toru i wyświetlają aktualną liczbę przepłyniętych długości. "Oznacza to, że sportowcy mogą bardziej skupić się na własnej wydajności" - mówi Eduardo Gayotto, jeden z managerów olimpiady. Taka technologia została już zastosowana na mistrzostwach świata 2015 w Kazaniu.

Podnoszenie ciężarów

W tym sporcie liczy się przede wszystkim skupienie i wytrzymałość. Mimo swojej prostoty, to jedna z najbardziej dramatycznych dyscyplin na olimpiadzie. Aby widzowie mogli bardziej wczuć się w to, co przeżywa zawodnik, zastosowano specjalny system kamer znajdujących się dookoła niego. Dzięki nim, będzie można uchwycić wszystkie, nawet najmniejsze ruchy ciała, w każdej płaszczyźnie.

Relacja wideo w jakości 8K

Chociaż standardem dopiero powoli staje się rozdzielczość 4K (Ultra HD), Japończycy planują przygotować transmisję wideo z niektórych olimpijskich wydarzeń w jakości 8K (Super Hi-Vision). Telewizja NHK planuje kilkanaście relacji w rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli i w technologii dźwięku przestrzennego.  Dlaczego? To element przygotowań do odbywającej się w Tokio olimpiady w 2020 roku. Za 4 lata wszystkie wydarzenia sportowe będą transmitowane zarówno w 4K, jak i w 8K.

Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość to aktualnie jeden z najgorętszych tematów. Producenci rozwijają w ekspresowym tempie technologię z nią związaną i jednym z efektów tych prac jest Olympic Broadcasting Services (OBS). Dzięki tej usłudze kibice będą mogli obejrzeć na okularach VR ceremonię otwarcia i zakończenia igrzysk, a także jedno wybrane sportowe wydarzenie dziennie. To pozwoli poczuć się niemal obecnym na olimpiadzie w Rio, nie wychodząc przy tym z domu, ba, nawet nie wstając z fotela. Jesteście gotowi?

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rio 2016 | Olimpiada w Rio

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje