Proteza BiOM odtwarza naturalny ruch stopy

Chodzenie z tradycyjną protezą nogi musi być bardzo uciążliwe. Protezy BiOM rozwiązują ten problem wykorzystując najnowocześniejszą technologię.

Nawet nowoczesne protezy z włókna węglowego wymagają włożenia do 50 proc. więcej energii w poruszanie się niż naturalna kończyna. Przez to osoba z protezą porusza się wolniej i z większym wysiłkiem.

- Żeby zrozumieć dlaczego nasza technologia jest wyjątkowa, musicie zrozumieć jak działa technologia wykorzystywana przez ostatnie 25 lat. Istniejące systemy są bardzo nieefektywne, co przekłada się na asymetrię chodu, ponieważ użytkownicy muszą dostosować się do różnic w wydatkowaniu energii. A to, z kolei, powoduje szereg problemów zdrowotnych - powiedział CEO iWalk, Tim McCarthy.

Jednak protezy BiOM, opracowane przez dr. Hugh Herra z MIT Media Lab, na które iWalk nabyło licencję w 2007 roku, opierają się na systemie zwanym Wspomaganym Ruchem Podeszwowym (Powered Plantar Flexion), który pomaga użytkownikowi chodzić. PPF wykorzystuje wiele sensorów, silników oraz sprężyn by naśladować mięśnie łydki oraz ścięgno Achillesa dzięki czemu stopa może się poruszać podczas chodu a nie jest tylko ciągnięta przez użytkownika protezy. Dzięki temu chodzenie jest dużo łatwiejsze ― zużywa się mniej energii a użytkownik może poruszać się w dużo bardziej naturalny sposób.

Reklama

- Proteza BiOM naśladuje działanie stopy, kostki, ścięgna Achillesa i łydki. Naśladując działanie kości i tkanek miękkich, dostarcza dokładnie takich ilości energii jakie są potrzebne, dzięki czemu proteza jest tak efektywna jak prawdziwa kończyna. Ludzie mówili mi, że czują się jakby znowu mieli stopę - dodał McCarthy.

Protezy BiOM wydają się być hitem wśród użytkowników. Tylko jedna proteza została zwrócona i to nie dlatego, że nie zadawała egzaminu ale dlatego, że użytkownik, który prowadził siedzący tryb życia doszedł do wniosku, że nie używa jej za często, więc komuś innemu przyda się bardziej.

- Czuję się jakbym znowu miał nogę. Bardzo pomaga, odciąża moje plecy i biodra... Wieczorami nie czuję się już tak zmęczony - podsumował sierżant Jourdan Smith, który stracił nogę na wojnie.

iWalk pracuje nad przystosowaniem technologii BiOM by protezy na niej oparte pasowały również do innych stawów.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: chodzenie | proteza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy