Powstało pierwsze pomieszczenie w całości stworzone przez drukarkę 3D

Technologia druku 3D rozwija się w niesłychanym tempie. Mogliśmy już przeczytać np. o pierwszych działających pistoletach stworzonych za pomocą domowej drukarki, a tym razem projektanci poszli jeszcze dalej i wydrukowali pomieszczenie o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Poszczególne elementy wnętrza zostały zaprojektowane za pomocą specjalnych algorytmów.

Michael Hansmeyer i Benjamin Dillenburg postanowili przełamać kolejną barierę i stworzyć pokój w całości zaprojektowany i wydrukowany przez komputer. Na 16 metrach kwadratowych stworzono przedziwną strukturę, nawiązującą do ambitnych dzieł sztuki. Co najważniejsze - całość została zaprojektowana przez specjalne algorytmy, bez ingerencji człowieka. Architekci określali wyłącznie proporcje poszczególnych warstw, których nawiasem mówiąc - jest aż 260 milionów. Projektowanie zajęło rok. 

Reklama

Gotowy projekt został podzielony na 64 równe części, które następnie zostały wydrukowane za pomocą ogromnej drukarki Voxeljet 3D. Maszyna pracowała przez miesiąc i zużyła 11 ton materiału. Na samym końcu twórcy poskładali "puzzle" w całość, czego efektem jest imponujące pomieszczenie.

Autorzy projektu w planach mają już kolejne realizacje. Tym razem za pomocą drukarki 3D chcą stworzyć cały budynek. Pytanie tylko, ile zajmie im to czasu?

Dowiedz się więcej na temat: Druk 3D | drukarka przestrzenna | drukowanie przestrzenne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje