Reklama

Pierwszy prywatny teleskop będzie wypatrywał asteroid

Sentinel to pierwszy na świecie finansowany ze środków prywatnych teleskop kosmiczny, który będzie okrążał Słońce i obserwował asteroidy, które mogłyby zagrozić życiu na Ziemi.

Wiele osób nie ignoruje zagrożenia jakie może niespodziewanie dopaść nas z kosmosu. Program NASA NEO (Near-Earth Object) kataloguje kosmiczne obiekty, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszej planety (o średnicy co najmniej 1 km). Do tej pory odkryto ich blisko 10 000, ale szacuje się, że w okolicach Ziemi krąży jeszcze około 10 proc. nieznanych obiektów. Przed nimi strzec ma ludzkość Kosmiczny Teleskop Sentinel.

Reklama

Fundacja B612, która powołuje do życia kosmicznego strażnika ostrzega, że bez odpowiedniej detekcji obiektów bliskich Ziemi, katastrofa tunguska z 1908 r. może powtórzyć się, ale na szerszą skalę. Ich teleskop będzie obserwował nie tylko duże asteroidy, ale i mniejsze obiekty, które mogły uciec uwadze NASA.

Sentinel ma zostać wystrzelony na orbitę heliocentryczną w przeciągu najbliższych 10 lat. Teleskop będzie w stanie objąć swoim "okiem" obie półkule nocnego nieba (zarówno hemisferę widoczną, jak i tę poniżej horyzontu). Jego twórcy przewidują, że będzie on w stanie rozpoznać 98 proc. obiektów bliskich Ziemi.

Sentinel będzie stacjonował na orbicie heliocentrycznej:

Dowiedz się więcej na temat: teleskop kosmiczny | asteorida | teleskop | Wszechświat | Kosmos | NASA | astronomowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje